Myślicie o Intel Compute Stick? Chińczycy już poprawili oryginalny projekt urządzenia

Myślicie o Intel Compute Stick? Chińczycy już poprawili oryginalny projekt urządzenia20.05.2015 11:17
Myślicie o Intel Compute Stick? Chińczycy już poprawili oryginalny projekt urządzenia

Wizja zamknięcia całego komputera z Windowsem 8.1 na pokładzie w obudowie niczym pendrive, tyle że podpinanej przez port HDMI, spodobała się wielu miłośnikom nowinek technicznych. To firma Intel ze swoim Compute Stickiem przetarła szlak, ale niestety z premierą urządzenia spóźniła się względem chińskich wytwórców. Po debiucie wyszły jeszcze na jaw niedoskonałości konstrukcji, na co oczywiście zaraz zareagowali Azjaci. W rezultacie za 139 dolarów można w sieci zamawiać już komputerek MeLE PCG01.

350136767925675969

Najwięcej pogłowiono się nad projektem miniPC, bo w środku ten model ma wszystko to, co podobne sprzęty tego typu. Sercem jest czterordzeniowy procesor Intel Atom Z3735F z grafiką Intel HD Graphics, 2 GB RAM, 32 GB pamięci na dane użytkownika (w praktyce mniej, bo trzeba odjąć system), portami USB i dwoma micro USB 2.0 (jeden z nich pod zasilanie), BT 4.0 oraz slotem na karty microSD do 128 GB. Opisywaną u nas nie tak dawno skrzyneczką multimedialną MeLE PCG03 producent udowadniał, że większe jest lepsze, ale teraz postanowił zmierzyć się z bolączkami Compute Sticka.

Problem słabego zasięgu WiFi rozwiązano w dosyć prosty sposób, gdyż zwyczajnie dokładając zewnętrzną antenkę, która powinna znacznie zwiększyć transfery w sieci domowej. Od strony podzespołów, nie zdecydowano się, tak jak Intel na miniaturowy, lecz wciąż słyszalny wentylator, a postawiono na chłodzenie pasywne. Ryzykownie, bowiem nadmierne grzanie się procesora prowadzi po prostu do spadków wydajności i tak niezbyt wydajnego układu, niemniej producent zapewnia, że nic złego się tutaj nie dzieje. Korzysta z opatentowanego rozwiązania opartego na miedzianym radiatorze oraz ekranowaniu, a ciepło dodatkowo pomaga ponoć odprowadzić sama obudowa z silikonowymi elementami. Pod obciążeniem podobno wszystko działa jak należy.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Stick MeLE PCG01 dostępny jest w przedsprzedaży w znanych sklepach internetowych po 139 dolarów z Windowsem 8.1 with Bing. Sugerowana cena sprzętu poza promocją to już 169 dolarów, a patrząc po popularności PCG03 i niedawnych problemach z dostępnością skrzynki, koszt pewnie poszybuje po czerwcowej premierze w górę. Na chwilę obecną konkurencja nie zareagowała jeszcze na ruch chińskiej firmy, niemniej to pewnie tylko kwestia czasu, kiedy na rynku pojawią się bliźniaczo podobne konstrukcje.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)