WindowsGrafikaKatalogowanie i obróbka zdjęćnama5 RAW processor
nama5 RAW processor ikona

nama5 RAW processor1.38

zabezpiecz pobieranie
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item

nama5 RAW processor to program przeznaczony do korekty i wywoływania zdjęć cyfrowych, zapisanych w formacie surowym. Obecnie nie ma możliwości otwierania w nim innych plików, niż RAW-y. Program jest, przede wszystkim, lekki i prosty, ale daje szerokie możliwości automatyzacji pracy.

Użytkownik ma do dyspozycji widok przeglądarki zdjęć oraz widok edycji. Przeglądarka jest szybka, posiada przydatne filtry, możliwość sortowania obrazów względem daty czy parametrów aparatu, a także wstępnego oceniania zdjęć jedną, dwiema lub trzema gwiazdkami. Ogromną zaletą przeglądarki jest prezentacja podstawowych metadanych (czułość, przysłona, ogniskowa, czas naświetlania) od razu na liście miniatur. Tu można również zdjęcia obracać, przejść do widoku w menedżerze plików bądź od razu wyeksportować. Warto zaznaczyć, że w nama5 można zdefiniować trzy tryby eksportowania zdjęć i tu można wybrać jeden z nich. Wersja demonstracyjna programu pozwala na eksport jednego tylko zdjęcia na jedno uruchomienie, ale posiadacze wersji pełnej mogą dowolnie kolejkować zadania, a nawet wybierać procesory, które zostaną obciążone podczas tej czynności.

Wszystkie narzędzia związane z edycją i eksportem zdjęć znajdziemy w widoku wywoływania (Develop). Jeśli program wykryje, że został uruchomiony na stacji roboczej wyposażonej w dwa monitory, umożliwi podzielenie interfejsu tak, aby na jednym był podgląd zdjęcia, na drugim zaś palety z narzędziami (niedostępne w wersji demo). nama5 pozwala na wykonanie podstawowej korekty barw w sporym zakresie, a także daje pole do popisu przy konwersji obrazu na czarno-biały. Na koniec można nałożyć na obraz jednokolorowy filtr. Do dyspozycji fotografa jest także histogram i mechanizmy ostrzegające o prześwietleniu bądź niedoświetleniu pewnych obszarów. Każde zdjęcie można edytować w 8 niezależnych wariantach (nowy wariant tworzy się plusikiem powyżej podglądu edytowanego zdjęcia), a modyfikacje przenosić między nimi metodą kopiuj-wklej. Oryginalny plik zostaje oczywiście niezmieniony.

Przy kadrowaniu zdjęcia warto skorzystać z możliwości ustalenia pionu bądź horyzontu podobnie, jak można ro zrobić w Adobe Lightroom — rysując kreskę. Na szczególną uwagę zasługuje lupa, pozwalająca podejrzeć działanie mechanizmów usuwających szum luminancji, szum chromatyczny oraz gorące piksele.

Możliwości programu można przetestować samemu, pobierając wersję demo, która na podglądzie umieszcza znak wodny i pozwala na jeden eksport podczas jednego uruchomienia (eksportowane zdjęcie nie ma znaku wodnego). Pełna wersja programu kosztuje 25 euro (płatne PayPalem). Na razie program nama5 jest dostępny jedynie dla Windows, ale wersja 2.0 będzie już wieloplatformowa. W wersji 1.5 powinno pojawić się wsparcie dla zarządzania kolorem. Twórcy pracują także nad implementacją obsługi plików RAW aparatów Samsunga (SRW) i Fuji (RAF). Już obsługiwane modele aparatów można znaleźć na stronie programu.

Ocena redakcji
4.0
Ocena użytkowników
5.02 oceny
Twoja ocena
Producentnama5 s.r.o.
Liczba pobrań1 358
Data aktualizacji12 cze 2020
Rozmiar pliku2.84 MB
System operacyjnyWindows
LicencjaTestowa (demo)
nama5 RAW processor ikonaMasz problem z tym programem?
Zapytaj na naszym forum
Opinie (0)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)