WindowsObsługa urządzeń mobilnychInne programy dla urządzeń mobilnychNaviFirm+

NaviFirm+3.2

zabezpiecz pobieranie
Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku pomyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item

NaviFirm+ to niewielkie, ale niezwykle przydatne narzędzie dla wszystkich posiadaczy telefonów Nokia, którzy chcieliby pobrać oprogramowanie wewnętrzne (tzw. firmware) dla swojego urządzenia.

Program daje możliwość pobrania każdej, kiedykolwiek wydanej wersji firmware'u wydanego dla dowolnego modelu Nokii. Dzięki temu można nie tylko przywrócić fabryczne oprogramowanie telefonu, ale także zaktualizować je do najnowszej wersji, czy też zmienić na inną np. w języku polskim lub taką, która nie posiada ustawień i dodatków operatora telefonicznego (np. tapety albo animacji startowej). To ostatnie, choć technicznie możliwe, może się już jednak wiązać z utratą gwarancji.

Pomimo braku polskiej wersji językowej, NaviFirm+ jest banalnie prosty w obsłudze. Z poziomu jednego okna programu dokonuje się kolejno: wyboru modelu telefonu, wersji firmware'u i wariantu urządzenia które nas interesuje. W przypadku niektórych modeli liczba dostępnych wariantów może przysporzyć o ból głowy, stąd na każdym z etapów program daje możliwość filtrowania wyników. Aby uniknąć pomyłek, najlepiej wyszukiwać żądany firmware podając kod urządzenia, który zwykle znajdziemy na tabliczce znamionowej pod baterią. Na koniec pozostaje jedynie wskazanie elementów, które nas interesują i ewentualnie wskazanie odpowiedniego folderu na dysku twardym.

NaviFirm+ pobiera obrazy firmware'u bezpośrednio z serwerów producenta, dzięki czemu można mieć pewność, że oprogramowanie jest oryginalne, kompletne i niezmodyfikowane przez osoby niepowołane. Uboczną funkcjonalnością programu jest możliwość sprawdzenia kodów produktów dla wszystkich modeli i odmian telefonów, włącznie z wariantami dla poszczególnych rynków (krajów) i operatorów.

Narzędzie powstało w oparciu o program NaviFirm autorstwa użytkownika Epicbiznus z forum Symbian-Freak.com. Marco Bellino rozbudowuje je o kolejne funkcje - szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w pliku ReadMe.txt. Od wersji 2.0 NaviFirm+ nastąpiły gruntowne zmiany. Silnik programu został przepisany, nie ma już problemu z pobieraniem obrazów po zmianach wprowadzonych przez Nokię, poprawiono listę product code'ów, zaimplementowano ulepszone buforowanie plikiów (teraz jest obsługiwane przez serwer), transmitowane pliki są kompresowane, poprawiony został także interfejs, a program automatycznie pobierze i zainstaluje swoje aktualizacje. Niestety obecnie program jest płatny - wymagane jest wniesienie symbolicznej donacji w wysokości min. 3 Euro poprzez PayPal (można tego dokonać z poziomu programu), jednak biorąc po uwagę przydatność narzędzia nie są to wygórowane oczekiwania ze strony autora.

Uwaga!

  1. NaviFirm+ nie daje możliwości przeprowadzenia samego procesu aktualizacji firmware'u. Do tego celu należy wykorzystać dedykowane narzędzia takie jak np. Maemo Flasher w przypadku smartfonów Nokia N900/N9.
  2. Wszelkie zmiany czy aktualizacje firmware'u powinny być wykonywane wyłącznie przez doświadczonych użytkowników ponieważ nieumiejętnie przeprowadzony proces może doprowadzić do uszkodzenia telefonu. Zmiana oprogramowania w okresie trwania gwarancji poza autoryzowanymi punktami serwisowymi firmy Nokia może ponadto skutkować utratą gwarancji.
Ocena redakcji
4.0
Ocena użytkowników
4.06 ocen
Twoja ocena
Liczba pobrań85 292
Data aktualizacji4 mar 2014
Rozmiar pliku0.27 MB
System operacyjnyWindows
LicencjaTestowa (shareware)
Masz problem z tym programem?
Zapytaj na naszym forum
Opinie (0)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)