Czytelniczka ostrzega: Płacisz za Netflixa? Zachowaj czujność

Netflix
Netflix
Źródło zdjęć: © Unsplash

12.04.2023 07:12, aktual.: 12.04.2023 09:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oszuści lubują się w podszywaniu pod popularne marki, takie jak Netflix. Coraz częściej dostajemy maile i SMS-y, w których jesteśmy informowani o rzekomych problemach z kontem Netflix. Wiadomość taką można dostać m.in. z numeru +33623936989.

Oszustwa z wykorzystaniem wizerunku popularnych firm, takich jak Netflix, to niemal codzienność. Powszechne stają się wiadomości e-mail, w których oszuści, podszywając się pod korporację, informują o problemach dotyczących płatności lub konta. Podobną taktykę przyjmują oszuści, którzy komunikują się za pośrednictwem wiadomości SMS.

Jedna z naszych czytelniczek podzieliła się z nami informacjami na temat próby oszustwa "na Netflix". Otrzymała wiadomość SMS z numeru +33623936989, której nadawcy podawali się właśnie za przedstawicieli Netfliksa. W wiadomości można przeczytać, że "ostatnie rozliczenie zostało odrzucone".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W wiadomości przesłany jest też link, który ma prowadzić do strefy klienta. Oszuści zachęcają do otwarcia załączonego odnośnika, bo jak twierdzą - pozwoli to na dalsze korzystanie z usług Netfliksa. W rzeczywistości mamy do czynienia z oszustwem.

Oszustwo "na Netflix"
Oszustwo "na Netflix"© dobreprogramy.pl

Należy unikać otwierania podejrzanych linków przesyłanych za pośrednictwem wiadomości SMS lub e-mail. Mogą one prowadzić do pobrania niebezpiecznego oprogramowania. Częściej jednak oszuści wykorzystują tego typu strony do wyłudzenia wrażliwych danych. Chodzi tu zarówno o imię, nazwisko, numer PESEL, jak i dane karty płatniczej czy dane logowania do bankowości internetowej.

Otwarcie tego rodzaju linku może prowadzić do poważnych kłopotach. Szczególnie jeśli nie zorientujemy się na czas i podamy wrażliwe dane w przygotowanym wcześniej formularzu. Przestępcy będą wówczas w stanie bardzo szybko wyczyścić nasze konto bankowe.

Z tego względu po otrzymaniu podejrzanej wiadomości e-mail lub SMS najlepiej jest ją od razu usunąć. W razie wątpliwości co do zrealizowanej płatności za daną usługę należy sprawdzić status subskrypcji w danym serwisie, a nie otwierać przesyłane w wiadomościach linki.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)