Ostrzeżenie "od Netfliksa": Zaktualizuj swoje konto

Netflix
Netflix
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Oskar Ziomek

01.04.2023 12:26, aktual.: 01.04.2023 15:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do Polaków trafiają wiadomości e-mail o niepokojącej treści: "Pozostań z Nami. Zaktualizuj swoje konto Netflix". Jednak nic bardziej mylnego, to próba oszustwa i wykorzystanie wizerunku znanego serwisu VOD, która nie ma związku z autentyczną komunikacją od Netfliksa.

Użytkownicy Netfliksa mogą w każdej chwili dostać e-mail wzywający do "zaktualizowania swojego konta Netflix". To próba oszustwa, w której atakujący wykorzystał wizerunek firmy i próbuje wywołać u odbiorcy poczucie konieczności szybkiego działania. Jeśli potencjalna ofiara nie zorientuje się, że e-mail nie został wysłany przez Netfliksa, kliknie przycisk "odnowienia subskrypcji", który przekieruje ją na spreparowaną stronę szybkich płatności. To pierwszy krok do utraty pieniędzy.

Poprzez fałszywy formularz atakujący zdobędą dane logowania do banku lub z karty płatniczej ofiary. Jeżeli użytkownik na żadnym z etapów nie zorientuje się, że podaje dane oszustom, przepisze do formularza także kod z SMS-a, który pozwoli osobom trzecim zalogować się na jego konto w banku i ukraść wszystkie oszczędności. Na takiej samej zasadzie realizowano niedawno inne oszustwo o rzekomo anulowanej subskrypcji Netfliksa.

Fałszywa wiadomość "od Netfliksa"
Fałszywa wiadomość "od Netfliksa"© dobreprogramy

Po otrzymaniu podobnej wiadomości e-mail, najlepiej ją po prostu zignorować i usunąć. Phishing przebiega dziś na wiele sposobów, co niedawno tłumaczyliśmy w odrębnej publikacji. Użytkownicy, którzy autentycznie zmartwią się o stan swojego konta Netfliksa, najlepiej zrobią samodzielnie logują się na konto w serwisie - bez klikania jakichkolwiek łączy czy przycisków w wiadomości e-mail. Tylko klikając znany adres z poziomu zakładek lub wpisując go ręcznie, mamy pewność, że trafimy na autentyczną stronę.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)