Nie tylko seriale! Odtwarzacz Kodi sam pobierze i uruchomi najlepsze gry retro

Nie tylko seriale! Odtwarzacz Kodi sam pobierze i uruchomi najlepsze gry retro

Nie tylko seriale! Odtwarzacz Kodi sam pobierze i uruchomi najlepsze gry retro
02.01.2018 15:55, aktualizacja: 12.06.2018 16:06

Trwają prace nad najnowszą wersją odtwarzacza Kodi oznaczonąnumerem 18.0 i nazwą kodową „Leia” – niespodziewanie dlawszystkich wydanie alfa pojawiłosię w sklepie Windows na konsolę Xbox One. Już teraz możnapowiedzieć, że Kodi 18.0 przynosi małą rewolucję. To ogromniepopularne narzędzie do odtwarzania mediów, zarówno lokalnych jak istrumieniowanych z Internetu będzie teraz oprócz filmów i muzykiuruchamiać też bezpośrednio gry. Po czterech latach prac udałosię zintegrować z Kodi nowy rdzeń, RetroPlayer.

Założenia integracjisą bardzo ambitne: gry mają stanowić kolejne po filmach i muzycemedium obsługiwane przez Kodi. Klienty gier jak i emulatory mająbyć obsługiwane przez libretroAPI. Samych gier nie zabraknie, lista emulatorów jest długa –znajdziemy tu m.in. SNES-a, Nintendo 64, PlayStation i Amigę. Kodibędzie obsługiwało wtyczki gamingowe w ten sam sposób jak np.wtyczki wideo. Pojawią się też ekrany ustawień dla gier, menedżerzapisów stanów gry (także z zapisami pamięci), konfiguracja padówi dżojstików.

Obraz

Już teraz można sprawdzić, jak granie na Kodi działa wpraktyce. Co więcej nawet nie musimy sami już szukać w siecistarych gier. Dzięki dodatkowi Internet Archive ROM Launcher (IARL)zostaną one automatycznie pobrane z największego internetowegomuzeum oprogramowania. W tym celu należy znaleźć odpowiednią dlanaszego systemu wersję Kodi 18 alfa z RetroPlayerem:

Po zainstalowaniu najnowszego Kodi musimy zainstalować w nimdodatkowe repozytorium ZachMorris, zawierające dodatek InternetArchive. Proces instalacji dodatków jest taki sam, jak w Kodi 17.x –domyślna skórka Estuary nie uległa większym zmianom. Jeśli nigdynie instalowaliście dodatkowych repozytoriów w Kodi, zapraszamy dozapoznania się z naszymprzewodnikiem (sekcja Dodatki pod kontrolą).

Obraz

Należy włączyć możliwość instalowania dodatków zniezależnych repozytoriów, pamiętając, że póki co interfejsnowego Kodi jest tylko po angielsku. W tym celu klikamy ikonę kołazębatego na głównym ekranie, a następnie w widoku Settingswybieramy System. Tam przechodzimy do widoku Add-ons i przełączamyopcję Unknown sources, a następnie wyrażamy zgodę w okniedialogowym, straszącym nas konsekwencjami instalowania dodatkówspoza oficjalnego repozytorium.

Kolejny krok to pobranie pliku .zip z potrzebnym nam repozytorium– dostępne jest ono naGitHubie. Plik repository.zachmorris-1.0.0.zip zapisujemy nadysku. W Kodi z ekranu głównego przechodzimy do widoku dodatków(Add-ons) i tam klikamy ikonkę paczki, otwierając widok Add-onBrowser. Wybieramy opcję Install from zip file, wybieramy pobranyplik repozytorium – po chwili zostanie ono zainstalowane.

Obraz

Teraz pozostaje zainstalować sam dodatek. Wracamy do widokuAdd-on Browser, wybieramy jednak tym razem opcję Install fromrepository, a następnie Zach Morrris Add-ons, Game add-ons, Gameproviders i wreszcie Internet Archive ROM Launcher. W widoku opisudodatku klikamy Install – a Kodi zadba o pobranie wszystkichzależności.

Obraz

Zanim jednak zaczniemy grać, trzeba skonfigurować środowiskouruchomieniowe. Na liście dodatków wybieramy IARL, klawiszem Cwywołujemy menu kontekstowe i wybieramy Information, a następnieConfigure. Tam w zakładce External Launchers wybieramy My SystemType (ustawiając, z jakiej platformy dla Kodi korzystamy – np.Windows). Następnie w zakładce Setup Wizard wybieramy EmulatorLauncher i ustawiamy go z External na Kodi Retroplayer.

Obraz

Teraz już na głównym ekranie Kodi w sekcji Games zobaczymyInternet Archive ROM Launcher. Po jego uruchomieniu za pierwszymrazem wyświetlona zostanie długa opowieść o warunkach używania ilicencjonowania abandonware – musimy kliknąć I Agree, wyrażającna nie zgodę. Potem możemy już przeglądać zasoby InternetowegoArchiwum, podzielone według sprzętu, a następnie tytułu gry.

Obraz

Na ekranie gry mamy możliwość jej pobrania (Download), a następnie uruchomienia (Launch). Zanim do uruchomienia jednak dojdzie, Retroplayer może wyświetlić do wyboru kilka dostępnych rdzeni-emulatorów z libretro. Który wybrać? To zależy – różne gry mogą działać lepiej lub gorzej na danym emulatorze, pozostaje metoda prób i błędów.

Obraz

Nie spodziewajcie się też, że wszystkie gry ruszą bezbłędnieprzez wbudowany RetroPlayer, sporo tu pozostało do zrobienia przedwydaniem Kodi 18.0 – ale już w klasyczne gry arcade na Nintendoczy Segę pograć można. Zapraszamy do zabawy.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)