Niemcy. Mowa nienawiści w sieci pod lupą – policja dostanie IP hejtera

Niemcy. Mowa nienawiści w sieci pod lupą – policja dostanie IP hejtera

Niemcy walczą z mową nienawiści, fot. Getty Images
Niemcy walczą z mową nienawiści, fot. Getty Images
Oskar Ziomek
22.06.2020 07:45, aktualizacja: 22.06.2020 09:49

W Niemczech zaostrzono zasady związane z karaniem mowy nienawiści w internecie. W nowelizacji prawa znanego jako NetzDG, na platformy internetowe nałożono obowiązek raportowania przypadków wypowiedzi, które kwalifikują się do usunięcia. Federalna Policja Kryminalna Niemiec ma otrzymywać konkretne informacje o autorze, w tym jego adres IP.

O szczegółach poinformował serwis TechCrunch. Prawo NetzDG, o którym mowa, budziło kontrowersje już przed opisywaną nowelizacją. Zgodnie z jego zapisami, na prywatne firmy mogą zostać nałożone nawet milionowe kary w przypadku nieusuwania hejterskich wpisów ze swoich serwisów. Przeciwnicy zwracali uwagę, że w praktyce to ograniczenie swobody wypowiedzi.

Jak zwracają uwagę komentujący, zmienione prawo zmusi prywatne firmy do pomagania policji w tworzeniu bazy danych osób, które – na tym etapie – mogą nawet nie mieć postawionych konkretnych zarzutów. W praktyce ma bowiem chodzić o prewencję i przygotowanie do dalszych działań w przyszłości.

Już teraz spekuluje się, że w niedalekiej przyszłości niemieckie prawo związane z mową nienawiści mogłoby zostać znów znowelizowane. Tym razem miałoby się stać bardziej przejrzyste, a przez to łatwiejsze w interpretacji w kontrowersyjnych przypadkach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (95)