Nintendo NX: dostaniemy przenośną konsolkę na kartridże i z czipem Nvidii?

Nintendo NX: dostaniemy przenośną konsolkę na kartridże i z czipem Nvidii?

Nintendo NX: dostaniemy przenośną konsolkę na kartridże i z czipem Nvidii?
26.07.2016 20:40

Najnowsze informacje Eurogamera wywracają do góry nogamiwszystko to, co o nowej konsoli Nintendo do tej pory słyszeliśmy.Powołując się na swoje anonimowe, choć zaufane źródła, serwisten podaje, że japońska firma nie zamierza już więcej próbowaćsię ścigać z Microsoftem i Sony, lecz skupi się na segmencie, wktórym jest bezkonkurencyjna. Nintendo NX będzie przenośnąkonsolką. Co więcej, nie będzie tu rozwiązań AMD. W środkuznaleźć mamy czip Nvidii, najnowszy procesor z serii Tegra.

Ręczna konsolka z własnym wyświetlaczem – to jużwidzieliśmy. Jednak NX wyróżniać się ma zastosowaniem dwóchwpiętych po bokach kontrolerów, które można będzie swobodnieodpinać. W podróży zachowa to ergonomię kieszonsolek. W domuwystarczyć będzie wpięcie jednostki głównej do stacji bazowej,podpiętej do telewizora i wypięcie kontrolerów. Wówczas konsolkastanie się stacjonarną maszyną, do grania na dużym ekranie.

Nintendo NX: to przenośne, to stacjonarne (źródło: eurogamer.net)
Nintendo NX: to przenośne, to stacjonarne (źródło: eurogamer.net)

Głównym czipem konsolki będzie, jak wspomnieliśmy, procesorTegra. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie to czip X1, wykorzystywanyobecnie w konsolce SHIELD i tablecie Google Pixel C, czy też cośnowszego – Tegra X1 znalazła się póki co w deweloperskimzestawie, rozsyłanym przez Nintendo do producentów gier. Oznacza toz jednej strony, że moc obliczeniowa Nintendo NX będzie mocnoodstawać od tego, co oferuje PlayStation 4 czy Xbox One (nie mówiącjuż o ich odświeżonych wersjach), z drugiej jednak strony pozwoliJapończykom na poszukiwanie takich form elektronicznej rozrywki,które dla stacjonarnych plastikowych pudełek są po prostuniemożliwe.

Nie oznacza to jednak, że nie będzie można na Nintendo NXuruchomić bardziej wymagających gier, szczególnie jeśliwykorzysta się API Vulkan. To wciąż będzie maszynka sporomocniejsza od PlayStation 3 czy Xboksa 360. Niektóre z gier, którena tamtych konsolach działały w 720p 30FPS, na konsolce SHIELDuruchomimy w 1080p i 60 FPS – a NX może być pod względemwydajności przecież nawet lepsze od Shielda, jeśli Japończykomuda się załapać na wciąż utrzymywaną w tajemnicy Tegrę X2.

Shield Android TV: Doom 3 BFG Edition, Trine 2, War Thunder and Half-Life 2 Ep2 Frame-Rate Test

Tym, co naprawdę ma chwycić fanów konsol za serca (i zaportfele) ma być system pamięci masowej. Eurogamer twierdzi, żeNintendo chce wrócić do kartridży, standardowo o pojemności 32GB. Możemy się oczywiście spodziewać cyfrowej dystrybucji, ale tenajlepsze tytuły tylko na kartridżach to coś, co przypomina stare,dobre czasy.

Zelda w plastiku (źródło: eurogamer.net)
Zelda w plastiku (źródło: eurogamer.net)

Trudno powiedzieć coś więcej o kwestii oprogramowania nowejkonsoli. Niemal pewne jest, że nie będzie działać na bazieAndroida, nie ma też co liczyć na wsteczną kompatybilność z Wiiczy Wii U – zbyt duże są tu różnice w architekturze. Niemniejjednak chyba nie będzie to potrzebne, przekaz Nintendo tym razem mabyć jasny: oto konsolka, z którą zabierzesz swoje gry wszędzietam, gdzie chcesz.

Japońska firma oczywiście nijak się do tych rewelacji nieustosunkowała. Wiemy jedynie, że rynkowy debiut Nintendo NX już wmarcu 2017 roku. Podobno oficjalne odsłonięcie sprzętu dla mediówplanowane jest na wrzesień tego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)