Nowa i stara konsola Sony na nowe czasy: na PS4 Pro zagrasz w 4K i HDR

Nowa i stara konsola Sony na nowe czasy: na PS4 Pro zagrasz w 4K i HDR

08.09.2016 10:58, aktual.: 08.09.2016 11:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W cieniu imprezy Apple’a swoją ważną premierę miało Sony.Premierę czegoś dotąd niespotykanego – bo kto to widział, byzmieniać parametry konsoli do gier w połowie jej cyklu życia? NowePlayStation 4 Pro jest dowodem na to, że te nowe pecetopodobnekonsole skazane są na taki sam sprzętowy wyścig, jaki trapi branżęPC.

Cichsze, lżejsze, mniejsze

Zacznijmy od tego, co nie budzi kontrowersji. „Odchudzone”wersje konsol to naturalna część ich cyklu rozwojowego. Nowa,odchudzona PS4, oznaczona jako seria CUH-2000, parametramiwydajnościowymi niczym się nie różni od poprzedniczki. Wporównaniu do serii CUH-1000 objętość zmniejszono jednak o 30%.Rozmiary to 265×39×288 mm. Wagę zmniejszono o 25%, do 2,1 kg.

Obraz

Usprawnienia w systemie zasilania pozwoliły też na zmniejszeniezużycia energii, jak podaje Sony o ponad 34%, teraz jest ono napoziomie maksymalnie 165 W. Na wyższą kulturę pracy składa sięteż lepsze, cichsze chłodzenie. Pierwsi testerzy donoszą, że nowakonsola działa zauważalnie ciszej, choć zarazem szybciejprzechodzi w tryb szybkich obrotów wentylatora.

新型PS4 CUH-1200 レビュー Brand new PS4 CUH-1200 Review

Chuda PS4 może się podobać pod względem wzornictwa. Zachowałaskośność poprzednich modeli, z lekkim nachyleniem przednich itylnych krawędzi. Narożniki zaokrąglono, tak że całość sprawiabardziej przyjazne wrażenie, tak jakby miała być skierowana doszerokiego grona odbiorców, a nie tylko zaciekłych graczy.

Cenę PS4 Slim wyznaczono w Europie na 299 euro.

PS4 Neo? Nie, to PS4 Pro

Jak wytłumaczyć graczom, że ich PS4 nagle stało sięprzestarzałe i powinni kupić nowe PS4? Sony wyjaśnia, że ta nowaulepszona konsola ma podnieść poprzeczkę dla gier, obsługującgrafikę w rozdzielczości do 4K i w szerokiej rozpiętości tonalnej(HDR), przy wyższej częstotliwości wyświetlania klatek. Wszystkopo to, by gry wyglądały ostrzej i bardziej realistycznie – nawetu tych graczy, którzy nie mają telewizorów 4K HDR.

Obraz

Przedstawione parametry sprzętowe skrywają realną moc. Nibywciąż zintegrowany układ AMD z 8 rdzeniami Jaguar (z wyższymtaktowaniem) i rdzeniami grafiki GCN, niby wciąż 8 GB pamięciGDDR5, ale wg Sony moc obliczeniowa wzrosła do 4,2 TFLOPS-a, awykonane w mikroarchitekturze Polaris nowe GPU osiąga wydajnośćdwukrotnie większą niż w oryginalnej PS4. W połączeniu zezoptymalizowanym potokiem renderowania pozwalać to ma na granie w4K. Sprzedaż PS4 Pro ma napędzać jednak wirtualna rzeczywistość– większa wydajność pozwoli na realistyczniejsze doznania.

Producenci gier wzięli to wszystko za dobrą monetę. Sporo gierma już od początku wykorzystywać zwiększone możliwości PS4 Pro.Wśród nich są Deus Ex: Mankind Divided i nowy SpiderMan, ale przede wszystkim spektakularny Mass Effect:Andromeda, którego demo można zobaczyć na poniższym filmiku.Co więcej, wiele starych gier ma otrzymać „łatki” – nowetekstury i modele – pozwalające na granie w wyższychrozdzielczościach.

MASS EFFECT™: ANDROMEDA Official 4K Tech Video

Nieco danych „numerycznych”. Oznaczona jako CUH-7000 konsolama wymiary 295×55×327 mm, waży 3,3 kg, zużywa maksymalnie 310 W,dostała jeszcze jeden port USB 3.0 w porównaniu do poprzedniczki, akosztować ma w wersji z dyskiem 1 TB całe 399 euro.

Pozostaje nam się tylko zastanawiać – czy za dwa-trzy latazobaczymy PS4 Pro Plus?

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)