Nowa polityka aktualizacji Windowsa 7 i 8.1 potwierdza, że Internet Explorer umiera

Nowa polityka aktualizacji Windowsa 7 i 8.1 potwierdza, że Internet Explorer umiera

Nowa polityka aktualizacji Windowsa 7 i 8.1 potwierdza, że Internet Explorer umiera
18.01.2017 11:36

Zbiorcze paczki aktualizacji dla starszych systemów Windows niebardzo spodobały się użytkownikom, szczególnie tym biznesowym.Administratorzy byli niezadowoleni, że Microsoft postawił przedalternatywą wszystko albo nic, podczas gdy wcześniej mogliinstalować tylko te łatki, które uznali za ważne, by w razieproblemów łatwo je odinstalować. Firma z Redmond najwyraźniejpoczuła, że nieco przesadziła – i przywraca pewną swobodęwyboru. Na razie w kwestii Internet Explorera, przeglądarki, któramało kogo już dziś obchodzi.

Pamiętamy wszyscy dobrze czasy, gdy to właśnie InternetExplorer robił za najważniejszą biznesową przeglądarkę, awebowe aplikacje tworzone z wykorzystaniem kontrolek ActiveX byłycodziennością pracy w wielu firmach, w praktyce uniemożliwiającprzejście na inne, nowocześniejsze przeglądarki. To wszystko już(na szczęście) za nami, modernizacja Webu w tej dekadzie dotknęłateż korporacyjne intranety, standard HTML5 przyjął się na dobre,w dużym stopniu też za sprawą samego Microsoftu. O ile jednakporzucenie ActiveX wyszło na dobre całemu środowisku Windowsa, tona pewno zaszkodziło popularności IE w biznesie – nagle całkiemłatwe stało się dla firm przejście na Chrome for Business czyFirefoksa ESR.

Pośrednio przyznaje się do malejącej roli Internet Explorerasam jego producent. Na łamach TechNetu możemy przeczytaćo kolejnych zmianach aktualizowania Windowsa 7 i 8.1. Nathan Mercer,starszy menedżer marketingu produktu napisał – kliencizażądali większej elastyczności we wdrażaniu łatekbezpieczeństwa dla Windowsa, niezależnie od łatek dla InternetExplorera. To wycofanie się z wprowadzonej w październiku nowejpolityki dla starszych Windows, czyli bezpośredniegoprzeniesienia na nie modelu aktualizacji znanego z Windowsa 10.

Nowy cykl aktualizacji Windowsa i Internet Explorera
Nowy cykl aktualizacji Windowsa i Internet Explorera

Przez te kilka ostatnich miesięcy użytkownicy otrzymywali więckażdego miesiąca dwie paczki z aktualizacjami – jedna zawierałazarówno łatki bezpieczeństwa jak i niezwiązane z bezpieczeństwempoprawki, druga była mniejsza, i zawierała tylko poprawkibezpieczeństwa. Nie było możliwości rezygnacji z wybranych łatek– można było jedynie zrezygnować ze wszystkich, w razie gdybyktóraś okazała się problematyczną.

Dlaczego Microsoft wycofuje się z tej praktyki? Sprawa dotyczynie tyle stabilności, co rozmiarów paczek. Nathan Mercer wyjaśnia,że oddzielenie aktualizacji Windowsa od aktualizacji InternetExplorera ma pozwolić na znaczące zmniejszenie rozmiarów paczki zpoprawkami bezpieczeństwa – łatki dla Internet Explorerastanowiły znaczącą część dotychczas oferowanych paczek.Oczywiście skorzystanie z oddzielnej paczki łatek dla InternetExplorera będzie konieczne, jeśli ktoś chce dalej bezpieczniekorzystać z ostatniej wspieranej wersji systemowej przeglądarki.

No właśnie – jeśli chce. Taka zmiana, pozwalająca przedewszystkim zaoszczędzić na ruchu sieciowym, nie miałaby sensu,gdyby firmy używały Internet Explorera. Tymczasem InternetExplorerem nikt się nie interesuje. Według statystyk StatCountera,IE11, jedyna oficjalnie wspierana wersja IE dla Windows 7 SP1 orazWindows 8.1 w ciągu ostatniego roku (grudzień 2015-grudzień 2016)straciła ponad 1/3 swoich udziałów w rynku, ma dziś już tylko7,76%. Z kolei Net Applications podaje, że w tym okresie popularnośćIE (wśród użytkowników Windowsa) spadła z 51% do 23%.

Obraz

Jeśli przyjąć szacunki analityków rynku, zgodnie z którymi codrugi pecet z Windows na świecie jest pecetem firmowym, to oznaczato, że przynajmniej w połowie firm na świecie domyślnąprzeglądarką jest coś innego niż IE. Jako że zaś Edge jestdostępne tylko dla użytkowników Windowsa 10, to należy przyjąć,że przede wszystkim jako domyślne przeglądarki wykorzystywane sąChrome i Firefox.

A jak to wygląda w Waszych miejscach pracy? Ktoś jeszczekorzysta z Internet Explorera? Z naszej strony wygląda to tak, żewśród Czytelników dobrychprogramów zaledwie ok. 3% to użytkownicyIE11, około 1% przypada zaś na wszystkie pozostałe wersje.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)