Nowa wersja Deepin Linuksa: najpiękniejszy chiński system pozwala już szyfrować dyski

Strona głównaNowa wersja Deepin Linuksa: najpiękniejszy chiński system pozwala już szyfrować dyski
17.11.2018 15:56
Nowa wersja Deepin Linuksa: najpiękniejszy chiński system pozwala już szyfrować dyski

Deepin to chińska dystrybucjaLinuksa, którą już nie raz zachwalaliśmyna naszych łamach. Solidne fundamenty, piękne i dopracowaneautorskie środowisko oprogramowania i sklep z aplikacjami wypełnionyatrakcjami, których zwykle w linuksowych dystrybucjach się nieznajduje uczyniły z Deepina jeden z najlepszych systemówoperacyjnych, jakie można zainstalować na desktopie. A co zlaptopami? Ano niestety tu chiński system miał pewien problem, niezapewniał w praktyce żadnego bezpieczeństwa dla danych komputerówprzenośnych. Z tym już jednak koniec. W wydanej w tym tygodniunajnowszej wersji 15.8, Deepin Linux wprowadza wreszcie pełneszyfrowanie dysków.

bEEymYOJ

Obserwując rozwój Deepina można tylko podziwiać pasjęchińskich programistów i projektantów. Dziś przecież wielelinuksowych dystrybucji to po prostu Ubuntu czy Debian ze zmienionąskórką i nieco innym zestawem domyślnych aplikacji. Deepin owszem,bazuje na Debianie, ale oferuje unikalne, niezwykle dopracowaneśrodowisko graficzne Deepin Desktop Environment (DDE) i wieleniespotykanych w innych dystrybucjach funkcji. Po części wynika toz dość swobodnego podejścia Chińczyków do licencjonowania, niemają oni żadnych problemów z tym, by w swojej dystrybucjiumieszczać też niewolne oprogramowanie czy dawać możliwośćłatwego uruchamiania aplikacji z Windowsa i Androida. Tutaj chodziprzede wszystkim o wygodę końcowego użytkownika, a nie licencyjnypuryzm.

Przyjrzyjmy się więc najważniejszym zmianom, jakie nowe wydanie 15.8 przynosi:

Na samym początku zobaczymy piękny motyw ekranu bootloaderaGRUB. Deweloperzy zapowiadają, że to dopiero początek, w kolejnychwydaniach chcą zaoferować więcej motywów i możliwość ichkonfigurowania w systemowych ustawieniach.

350254880684140481

W trakcie instalacji będzie można wreszcie zastosowaćcałodyskowe szyfrowanie, dzięki czemu nawet jeśli nasz laptopwpadnie w niepowołane ręce, dane będą i tak bezpieczne. Doszyfrowania wykorzystywany jest standardowy mechanizm LUKS/dm-crypt.Niestety narzędzie Deepin Recovery nie działa jeszcze z takzaszyfrowanymi dyskami.

350254880684271553

Po uruchomieniu środowiska DDE zobaczymy odświeżony dock wtrybie „modnym” (naśladującym macOS-a). Dodano do niegoprzycisk ukryj/pokaż, pozwalający schować ikonki z obszaru tackipowiadomień i zaoszczędzić miejsce. Od tacki oddzielono teżprzycisk zasilania, aby uniknąć zbytecznych kliknięć. W trybie„wydajnym” (naśladującym Windowsa), kliknięcie prawej krawędzipaska zadań wyświetla pulpit – zastępuje to dotychczasowąikonkę pulpitu.

350254880684402625

Znacząco przeprojektowano też ten unikalny dla Deepina,inspirowany systemami mobilnymi panel sterowania. Dopasowuje się onteraz ładnie do różnych rozdzielczości, wyświetla poprawnie wróżnych językach, a nowy modularny układ pozwala łatwiej znaleźćpotrzebne funkcje. Moduł personalizacji pozwala na modyfikacjęprzezroczystości elementów pulpitu, a funkcja automatycznejjasności pozwala na urządzeniach z czujnikiem oświetleniadopasować jasność ekranu.

350254880684533697

Menedżer plików otrzymał zaś możliwość wyświetlenia listyostatnio używanych plików i nowe ikony plików, mniej kontrastowe idopasowane do ciemnego motywu.

350254880684664769

Oprócz tego Deepin 15.8 lepiej sobie radzi z ekranami HiDPI,ponownie pozwala na podpięcie zasobów sieciowych we wtyczcemontowania na tacce systemowej, ulepsza rozpoznawanie formatówdokumentów Microsoft Office i dodaje możliwość otwieraniafolderów za pomocą wskazanego z menu kontekstowego programu.

350254880684795841

Jak zwykle w wypadku chińskiego oprogramowania pojawia siępytanie o to, czy aby czasem nie dzwoni ono do domu. W ciągu dwóchdni testów nie zauważyliśmy niczego podejrzanego, tak więcobawiający się chińskiej cyberpolicji polscy użytkownicy mogąspać spokojnie, nawet jeśli zechcą pisać za pomocą chińskiegoWPS Office krytykę przewodniczącego Xi Jinpinga.

bEEymYOL

Uwaga

Udostępnione w tym tygodniu wydanie 15.8 pojawiło się niecoprzedwcześnie. Poważny błąd w systemowym sklepie z aplikacjamiuniemożliwiał wczytanie przez niego listy dostępnego oprogramowania. Już dziś rano dostępnabyła jednak aktualizacja, rozwiązująca problem, jeśli więc ktośchce nowego Deepina wypróbować, to zapraszamy – najlepiej pobraćoficjalny obraz ISO na architekturę x86-64 z dyskuMEGA lub dyskuGoogle. Jak szybko zauważycie, udało się zmniejszyć rozmiarobrazu, z 2,3 do 2,1 GB.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEEymYPH