Nowa wersja Deepin Linuksa: najpiękniejszy chiński system pozwala już szyfrować dyski

Nowa wersja Deepin Linuksa: najpiękniejszy chiński system pozwala już szyfrować dyski

Nowa wersja Deepin Linuksa: najpiękniejszy chiński system pozwala już szyfrować dyski
17.11.2018 15:56, aktualizacja: 17.11.2018 16:06

Deepin to chińska dystrybucjaLinuksa, którą już nie raz zachwalaliśmyna naszych łamach. Solidne fundamenty, piękne i dopracowaneautorskie środowisko oprogramowania i sklep z aplikacjami wypełnionyatrakcjami, których zwykle w linuksowych dystrybucjach się nieznajduje uczyniły z Deepina jeden z najlepszych systemówoperacyjnych, jakie można zainstalować na desktopie. A co zlaptopami? Ano niestety tu chiński system miał pewien problem, niezapewniał w praktyce żadnego bezpieczeństwa dla danych komputerówprzenośnych. Z tym już jednak koniec. W wydanej w tym tygodniunajnowszej wersji 15.8, Deepin Linux wprowadza wreszcie pełneszyfrowanie dysków.

Obserwując rozwój Deepina można tylko podziwiać pasjęchińskich programistów i projektantów. Dziś przecież wielelinuksowych dystrybucji to po prostu Ubuntu czy Debian ze zmienionąskórką i nieco innym zestawem domyślnych aplikacji. Deepin owszem,bazuje na Debianie, ale oferuje unikalne, niezwykle dopracowaneśrodowisko graficzne Deepin Desktop Environment (DDE) i wieleniespotykanych w innych dystrybucjach funkcji. Po części wynika toz dość swobodnego podejścia Chińczyków do licencjonowania, niemają oni żadnych problemów z tym, by w swojej dystrybucjiumieszczać też niewolne oprogramowanie czy dawać możliwośćłatwego uruchamiania aplikacji z Windowsa i Androida. Tutaj chodziprzede wszystkim o wygodę końcowego użytkownika, a nie licencyjnypuryzm.

Przyjrzyjmy się więc najważniejszym zmianom, jakie nowe wydanie 15.8 przynosi:

Na samym początku zobaczymy piękny motyw ekranu bootloaderaGRUB. Deweloperzy zapowiadają, że to dopiero początek, w kolejnychwydaniach chcą zaoferować więcej motywów i możliwość ichkonfigurowania w systemowych ustawieniach.

Obraz

W trakcie instalacji będzie można wreszcie zastosowaćcałodyskowe szyfrowanie, dzięki czemu nawet jeśli nasz laptopwpadnie w niepowołane ręce, dane będą i tak bezpieczne. Doszyfrowania wykorzystywany jest standardowy mechanizm LUKS/dm-crypt.Niestety narzędzie Deepin Recovery nie działa jeszcze z takzaszyfrowanymi dyskami.

Obraz

Po uruchomieniu środowiska DDE zobaczymy odświeżony dock wtrybie „modnym” (naśladującym macOS-a). Dodano do niegoprzycisk ukryj/pokaż, pozwalający schować ikonki z obszaru tackipowiadomień i zaoszczędzić miejsce. Od tacki oddzielono teżprzycisk zasilania, aby uniknąć zbytecznych kliknięć. W trybie„wydajnym” (naśladującym Windowsa), kliknięcie prawej krawędzipaska zadań wyświetla pulpit – zastępuje to dotychczasowąikonkę pulpitu.

Obraz

Znacząco przeprojektowano też ten unikalny dla Deepina,inspirowany systemami mobilnymi panel sterowania. Dopasowuje się onteraz ładnie do różnych rozdzielczości, wyświetla poprawnie wróżnych językach, a nowy modularny układ pozwala łatwiej znaleźćpotrzebne funkcje. Moduł personalizacji pozwala na modyfikacjęprzezroczystości elementów pulpitu, a funkcja automatycznejjasności pozwala na urządzeniach z czujnikiem oświetleniadopasować jasność ekranu.

Obraz

Menedżer plików otrzymał zaś możliwość wyświetlenia listyostatnio używanych plików i nowe ikony plików, mniej kontrastowe idopasowane do ciemnego motywu.

Obraz

Oprócz tego Deepin 15.8 lepiej sobie radzi z ekranami HiDPI,ponownie pozwala na podpięcie zasobów sieciowych we wtyczcemontowania na tacce systemowej, ulepsza rozpoznawanie formatówdokumentów Microsoft Office i dodaje możliwość otwieraniafolderów za pomocą wskazanego z menu kontekstowego programu.

Obraz

Jak zwykle w wypadku chińskiego oprogramowania pojawia siępytanie o to, czy aby czasem nie dzwoni ono do domu. W ciągu dwóchdni testów nie zauważyliśmy niczego podejrzanego, tak więcobawiający się chińskiej cyberpolicji polscy użytkownicy mogąspać spokojnie, nawet jeśli zechcą pisać za pomocą chińskiegoWPS Office krytykę przewodniczącego Xi Jinpinga.

Uwaga

Udostępnione w tym tygodniu wydanie 15.8 pojawiło się niecoprzedwcześnie. Poważny błąd w systemowym sklepie z aplikacjamiuniemożliwiał wczytanie przez niego listy dostępnego oprogramowania. Już dziś rano dostępnabyła jednak aktualizacja, rozwiązująca problem, jeśli więc ktośchce nowego Deepina wypróbować, to zapraszamy – najlepiej pobraćoficjalny obraz ISO na architekturę x86-64 z dyskuMEGA lub dyskuGoogle. Jak szybko zauważycie, udało się zmniejszyć rozmiarobrazu, z 2,3 do 2,1 GB.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (292)