Nowe Nokie z systemem na bazie Cyanogenmoda 14 – to będzie atut nie do pobicia

Nowe Nokie z systemem na bazie Cyanogenmoda 14 – to będzie atut nie do pobicia

Nowe Nokie z systemem na bazie Cyanogenmoda 14 – to będzie atut nie do pobicia
12.01.2017 16:06

Powrót Nokii na rynek smartfonów budzi ogromne zainteresowanie.Zobaczyliśmy już pierwszą Nokię6 (powierzchownie), usłyszeliśmy zapowiedź flagowej Nokii8, ale to wszystko były informacje dotyczące specyfikacjisprzętowej, nie ma co ukrywać, niewiele różniącej się od innychzapowiadanych na ten rok smartfonów. Co jednak z oprogramowaniem?Opowieści o systemieoperacyjnym Android to jeden wielki ogólnik, nawetdoprecyzowanie, że chodzi o Nougata niewiele wnosi. Android, przycałej swojej elastyczności, może być bowiem podany na różnesposoby. Ten w wydaniu Nokii będzie chyba pachniał migdałami,niczym trujący cyjan.

Najwyraźniej Nokia zdecydowała się pójść w ślady chińskiejfirmy OnePlus. Zamiast tworzyć własną wersję systemuoperacyjnego, na bazie Android Open Source Project, wykorzystanotutaj rozwijany przez społeczność Cyanogenmod 14. Jego rdzeniemjest oczywiście Android 7.0, ale w porównaniu do AOSP-owej wersjistworzonej przez Google oferuje znacznie więcej.

Obraz

Znajdziemy tu nie tylko lepszy launcher aplikacji (Trebuchet), aleteż silnik skórek, pozwalający na łatwe modyfikowanie wygląduinterfejsu, większy poziom bezpieczeństwa, pełne wsparcie dlafunkcji roota czy daleko posunięte optymalizacje i możliwościkonfiguracji działania systemu – właściwie pod każdym względemrozwijany przez społeczność system jest lepszy od tego, co oferujeGoogle w tzw. „czystym” Androidzie, nie mówiąc już oprzeróżnych nakładkach większości producentów.

Źródłem tych rewelacji są chińskie sieci społecznościowe.Pojawiło się tam zdjęcie Nokii 6 z panelem informacji oustawieniach systemu – widzimy, że linuksowy kernel 3.18.31 tokompilacja właśnie Cyanogenmoda 14, z grudnia 2016 roku.

Nie wyklucza to oczywiście zastosowania przez Nokię własnegolaunchera – firma ma przecież swój całkiem dopracowany i wygodnyZLauncher. Dostępność tych wszystkich optymalizacji i ulepszeńz Cyanogenmoda od razu w telefonie, bez konieczności flashowaniafirmware i związanej z tym utraty gwarancji, może być największymatutem nowych Nokii, tym bardziej, że pewnie będą one znaczniełatwiej dostępne, niż smartfony OnePlus z ich wywiedzionym zCyanogenModa systemem OxygenOS. Docelowo może to tylko pomóc teżprojektowi LineageOS, bezpośredniemu następcy Cyanogenmoda.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)