Nowe pomysły na obsługę PDF w Firefoksie

16.06.2011 15:39, aktual.: 16.06.2011 17:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mozilla planuje wprowadzenie obsługi plików PDF w Firefoksie przy wykorzystaniu HTML5 i JavaScript.

Pomysł może być świetnym rozwiązaniem, jeżeli zostanie wprowadzony w życie. Jak czytamy na blogu jednego z programistów Mozilli, trwają już prace nad nowym sposobem wyświetlania plików HTML5 w Firefoksie - PDF.JS. Cel jest bardzo prosty - prędkość. Pliki w PDF powinny być wyświetlane możliwie tak szybko jak w przypadku zwykłego tekstu. Jak jest obecnie, każdy może łatwo sprawdzić. Wczytywanie dokumentów PDF trwa niekiedy długo i czasami łatwiej jest pobrać plik, niż wyświetlać go w przeglądarce.

Kolejnym powodem na wprowadzenie nowego sposobu wyświetlania PDF w Firefoksie jest bezpieczeństwo. Tradycyjna metoda wykorzystuje natywną wtyczkę Adobe bądź jej odpowiedniki, co często wykorzystywane jest przez cyberprzestępców. Google rozwiązał ten problem w Chrome, uruchamiając czytnik PDF w piaskownicy. Zdaniem Mozilli prostszą metodą jest wykorzystanie znacznie bezpieczniejszego standardu HTML5.

W jakim stadium znajduje się obecnie projekt? Cały czas trwają pracę nad ważnymi funkcjami takimi jak fonty Type1 czy gradienty. Dla niecierpliwych udostępniono jednak eksperymentalny czytnik PDF w JavaScript. Jest on dostępny w ramach GitHuba. Z kolei demo czytnika można obejrzeć na specjalnej stronie Mozilli. Fundacja chce, aby jej projekt był dostępny na zasadzie otwartego źródła, z którego będzie mógł skorzystać każdy. Oczywiście, czytnik pojawi się również w Firefoksie - na razie nie wiadomo jednak, w której wersji przeglądarki.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)