Nowe tanie pamięci Intela zastąpią zwykłe SSD, wygrywają tam, gdzie ma to znaczenie

Nowe tanie pamięci Intela zastąpią  zwykłe SSD, wygrywają tam, gdzie ma to znaczenie

09.03.2018 18:55, aktual.: 09.03.2018 19:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W grudniu zeszłego roku Intel wprowadził na rynek pierwszeprzeznaczone dla zwykłego konsumenta modele pamięci masowej OptaneMemory. Były to jednak jednostki o niewielkich pojemnościach, 16i 32 GB, przeznaczone przede wszystkim do wykorzystania jakobufor dla dysku talerzowego. Rozwiązanie to sprawdzało się całkiemnieźle, pozwalając ponad trzykrotnieprzyspieszyć czas uruchamiania się komputera. A co, jeśli ktośchciałby skorzystać z tej nieulotnej, superszybkiej pamięcibezpośrednio jako systemowego dysku? Do tej pory można byłoskorzystać z Optane SSD 900P – rozwiązania dla najbogatszych,gdzie za najmniejszy model 280 GB trzeba było zapłacić niemal 400dolarów. Teraz jednak pojawiło się coś dla zwykłych zjadaczychleba. Nowe pamięci Optane SSD 800P, o pojemnościach 58 i 118 GB,są niedrogie i mogą zrewolucjonizować rynek ultrabooków.

Obraz

Oba nowe modele to moduły w formacie M.2 2280, korzystające zmagistrali NVMe PCIe 3.0 x2. Wciąż można je wykorzystać jakobufory, ale ich głównym zastosowaniem jest jednak niezależnapraca, jako samodzielne dyski półprzewodnikowe, lub w różnychkonfiguracjach RAID. Kosztujący 129 dolarów (około 460 zł) model58 GB mógłby trafić do urządzeń hybrydowych i profesjonalnychtabletów, zaś model 118 GB za 199 dolarów (około 710 zł) aż sięprosi o wykorzystanie w najszybszych ultrabookach czy komputerkachNUC. Oba przynoszą ogromny wzrost wydajności względem „zwykłych”dysków SSD.

Obraz

Sęk w tym, że nie chcemy porównywać pamięci Optane/3D Xpoint zezwykłymi dyskami SSD NAND. Przedstawione przez Intela parametry wyglądająnieźle, odczyt sekwencyjny 1450 MB/s, zapis sekwencyjny 640 MB/s, domomentu gdy przypomnimy sobie, że na rynku są przecież jużpamięci NVMe w formacie M.2, które wykorzystują cztery pasma PCIei mogą zaoferować sekwencyjne odczyty na poziomie nawet 3 GB/s.Czyżby zatem Intel się spóźnił z wprowadzaniem pamięci typu 3DXpoint pod strzechy?

Obraz

Nie martwcie się, tam gdzie to naprawdę ważne dla użytkownika,w typowych zastosowaniach z systemem operacyjnym, nowe pamięciOptane naprawdę błyszczą, pokazując swoją wyższość nadpamięciami NAND. W odczycie losowych plików 4 KB w czterech wątkachjednocześnie SSD 900P uzyskuje 250 tys. IOPS, w zapisie 140 tys.Wszędzie tam, gdzie dochodzi do jednoczesnych operacji dyskowych wróżnych wątkach nowe pamięci Intela wyraźnie wygrywają znajmocniejszymi pamięciami NVMe. Jest to tym bardziej znaczące, żeprzedstawione testy wydajności zostały przeprowadzone przy niskimpoziomie Queue Depth (głębokości kolejki), podczas gdy większośćtestów pamięci NAND jest robiona na głębokich kolejkach, corzadko jest spotykane na co dzień.

Obraz

Kolejnym mocnym punktem tych nowych pamięci jest płynnośćpracy, jaką powinny zapewniać. Intel Optane SSD 800P zupełnieinaczej niż pamięci NAND obsługuje żądania. Ścieżki odczytu izapisu są zawsze w sprzęcie, a każdy odczyt jest rozdzielany nawiele kanałów. Nie ma też powodu do defragmentowania tej pamięci,zapis nie jest rozpraszany, tak więc skonfigurowany pod takącharakterystykę pracy kontroler jest w stanie zapewnić ekstremalnieniskie opóźnienia, w okolicy 10 mikrosekund. Co szczególnie ważnew typowych zastosowaniach desktopowych, te niskie opóźnienia sązachowywane nawet przy wielu jednoczesnych operacjach, coś czego niewidać w pamięciach NAND.

Równie nieźle wygląda zużycie energii, 3,75 W podczas pracy, 8mW na jałowym biegu, oraz wyniki niezawodności – pamięci mająsobie poradzić z zapisem na nie 365 terabajtów w ciągu pięciu latlub 200 GB dziennie. Za tymi zapewnieniami idzie pięcioletniagwarancja producenta.

Obraz

To dopiero początki pamięci masowych w technologii 3D Xpoint, wwielu kwestiach przypominają się nam pierwsze lata dysków SSD –pojemności były małe, ceny wysokie, a wydajność też dalekatego, co osiągnięto po latach. Niemniej jednak można powiedzieć,że pamięci Optane weszły wreszcie na poziom finansowo dostępnyklasie średniej, w przyszłości mogą jedynie tanieć, byostatecznie wyprzeć z zastosowań „domowych” pamięci NAND. Tympewnie pozostaną tylko serwerowe macierze pamięci, o ogromnejpojemności i ogromnej wydajności, ale tylko w specyficznychobciążeniach, takich np. jak streaming mediów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)