[IDF 2015] Intel Optane: pamięci typu 3D XPoint wielokrotnie wydajniejsze od najszybszych SSD

Strona główna Aktualności

O autorze

To jak do tej pory jedyne ściśle związane z platformą PC ogłoszenie na tegorocznym Intel Developer Forum. Brian Krzanich, szef firmy ogłosił, że pod marką Optane Intel będzie oferował niezwykle wydajne pamięci masowe typu 3D XPoint. Możemy się po nich spodziewać wielokrotnie większej wydajności niż w wypadku niezwykle przecież szybkich pamięci półprzewodnikowych SSD podłączanych przez szynę PCIe.

Przypomnijmy – zaprezentowana pod koniec lipca pamięć typu 3D XPoint to zupełnie nowa klasa pamięci nieulotnej, opracowana wspólnie przez Intela i Micron. Wykorzystywana jest w niej beztranzystorowa architektura przestrzennej kraty, w której 1-bitowe komórki pamięci znajdują się na przecięciu linii słów z liniami bitów, pozwalając na bezpośrednie ich adresowanie. Taka konstrukcja pozwala na granularnie kontrolowany zapis i odczyt informacji, co znacznie przyspiesza operacje I/O. Wyróżnikiem nowych pamięci ma być też ich wytrzymałość – wytrzymać mają nawet tysiąckrotnie więcej zapisów niż pamięci flash NAND.

Pierwsze pamięci pod marką Optane pojawią się w przyszłym roku, jako karty PCIe, dla praktycznie każdego peceta, od ultrabooka po serwery. Maszyny korzystające z procesorów Xeon będą mogły jednak skorzystać ze specjalnych modułów DIMM, oferujących jeszcze większą przepustowość niż PCIe.

W ramach prezentacji pokazano pierwszy benchmark takiej pamięci. Intel porównał w nim pamięć Optane do swojego dysku SSD P3700. To drogi, biznesowej klasy nośnik na karcie PCIe, używany w stacjach roboczych i serwerach. „Dysk” na bazie pamięci 3D XPoint okazał się być około pięciokrotnie szybszy, przynajmniej pod względem parametru IOPS (liczba operacji I/O na sekundę) w obciążeniach typowo serwerowych, i aż siedmiokrotnie szybszy w obciążeniach desktopowych, z którymi takie macierze pamięci flash NAND nie radzą sobie najlepiej.

Ceny pamięci Optane nie zostały ujawnione. Z rozmów w kuluarach wynika jednak, że mogą być nawet o 30% tańsze od porównywalnych w pojemności pamięci SSD PCIe klasy biznesowej.

© dobreprogramy
s