Nowe wieści na temat Chrome OS, czyżby przyspieszona premiera?

Nowe wieści na temat Chrome OS, czyżby przyspieszona premiera?

14.05.2010 12:40

Pojawiły się kolejne informacje na temat oprogramowania Chrome OS, nad którym pracuje od jakiegoś czasu firma Google.

W drugiej połowie listopada zeszłego roku zaprezentowano wczesną wersję systemu operacyjnego. Teraz dowiadujemy się więcej szczegółów na temat możliwego wyglądu systemu. Na stronach projektu Chromium, który rozwijany jest razem z przeglądarką Chrome i Chrome OS, zaprezentowano zrzuty ekranu pokazujące niektóre funkcje. Część z nich zamieszczono jakiś czas temu, inne dopiero się pojawiły. Jak może wyglądać Chrome OS?

Ciekawie prezentuje się sposób zarządzania oknami - jest zbliżony do funkcji Cover Flow w Mac OS X. Użytkownik za pomocą gestów gładzika czy skrótów klawiszowych będzie mógł przewijać między oknami czy zakładkami w przeglądarce. Pozwoli to na szybki podgląd zawartości okien. Kolejna funkcja to panele. Będą one pojawiać się jako osobne okna dla każdego wskaźnika. Na przykład za pomocą odtwarzacza muzyki będzie można kontrolować przesłuchiwany album i jednocześnie oglądać film wideo. Panele będą wyświetlane zawsze na wierzchu i nie będą przypisane do określonego okna. Na stronach projektu Chromium można zobaczyć także przeglądarkę plików. Będzie ona otwierana w niewielkim oknie - podobnie jak wskaźniki. Dzięki temu użytkownik będzie mógł uzyskać szybki dostęp do plików, także przez podanie ścieżki docelowej. Kolejna propozycja to okno przeznaczone do pobierania i otwierania dokumentów. Będzie umożliwiać wybieranie ścieżki zapisu, a także dostęp do nich.

Rozwiązania zaprezentowane na stronach projektu Chromium nie muszą automatycznie trafić do systemu Chrome OS, nad którym pracuje Google. Pokazuję jednak możliwą ścieżkę rozwoju oprogramowania. Zdaniem serwisu TechCrunch programiści chcą przyśpieszyć uruchamianie systemu do 5 sekund. Smaku wszystkim tym informacjom dodają z kolei doniesienia serwisu VentureBeat, według którego pierwsze urządzenie z Chrome OS ma pojawić się... już za dwa tygodnie. Według oficjalnych zapowiedzi firmy Google oprogramowanie ma zostać wprowadzone dopiero pod koniec tego roku.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)