Nowe wymogi dla operatorów sieci 5G. Wpłyną na bezpieczeństwo

Nowe wymogi dla operatorów sieci 5G. Wpłyną na bezpieczeństwo

Nowe wymogi dla operatorów sieci 5G. Wpłyną na bezpieczeństwo
30.12.2020 13:57

W środę, 30 grudnia 2020 roku wchodzi rozporządzenie, którego celem będzie poprawienie bezpieczeństwa usług telekomunikacyjnych. Jak powiedział Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w rozmowie z PAP, operatorzy będą m.in. zobowiązani do uniezależnienia się od jednego dostawcy sprzętu i oprogramowania.

Rozporządzenie, które wchodzi w środę w życie, zostało ustanowione 22 czerwca 2020 r. Dotyczyło "minimalnych środków technicznych i organizacyjnych oraz metod, jakie przedsiębiorcy telekomunikacyjni są obowiązani stosować w celu zapewnienia bezpieczeństwa lub integralności sieci, lub usług", podaje PAP.

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158001586135686]

"Wprowadzając je, pokazujemy, jakie środki operacyjne i techniczne ma wdrożyć operator telekomunikacyjny, by zapewnić bezpieczeństwo świadczenia usług. Dla nas najważniejsze jest, by te usługi były świadczone w sposób bezpieczny i ciągły", wyjaśnił Zagórski, wspominając, że jest to pierwsze tego typu rozporządzenie.

Rozporządzenie nie nakłada na operatorów szczegółowych przepisów dotyczących zapobiegania ryzykom, ale daje możliwość samodzielnego identyfikowania zagrożeń, oceniania prawdopodobieństwa ich wystąpienia oraz minimalizowania potencjalnych skutków. Chociaż większość nowych wytycznych ma charakter organizacyjny, to są również te, które mają charakter techniczny.

Nowe przepisy dotyczące sieci 5G

Operatorzy zostają od 30 grudnia zobowiązani do zabezpieczenia i monitorowania dostępu do kluczowej infrastruktury czy stosowania narzędzi do monitorowania i dokumentowania funkcjonowania sieci. Na podstawie rozporządzenia przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą zobowiązani stosować nowe, dodatkowe środki dla zapewnienia bezpieczeństwa i integralności sieci 5G, dodaje PAP.

Jednym z najważniejszych nowych wymagań wobec operatorów sieci 5G jest konieczność uniezależnienia się "od jednego producenta poszczególnych elementów sieci telekomunikacyjnej, przy jednoczesnym zapewnieniu interoperacyjności usług". Dodatkowo operatorzy będą mieli obowiązek zadbać o podwyższenie odporności na cyberzagrożenia mogące prowadzić do zakłóceń w sieciach i usługach.

Rozporządzenie jest pierwszym krokiem do realizacji wytycznych Europejskiej Agencji do spraw Cyberbezpieczeństwa (ENISA) dotyczących cyberbezpieczeństwa sieci 5G. Kolejnym krokiem w ramach inicjatywy 5G Toolbox będzie nowelizacja Prawa Telekomunikacyjnego (w nowej formie Prawa Komunikacji Elektronicznej) oraz zmiany w krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

źródło: PAP

[frame]Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.[/frame]

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)