Nowy Pale Moon dostępny z lepszą obsługą mediów, ale nie na Windowsie XP

Nowy Pale Moon dostępny z lepszą obsługą mediów, ale nie na Windowsie XP

Nowy Pale Moon dostępny z lepszą obsługą mediów, ale nie na Windowsie XP
23.11.2016 18:55, aktualizacja: 24.11.2016 19:42

Pale Moon to lubiana wariacja Firefoksa, której twórcy skupiają się na optymalizacji i rozwoju jedynie najbardziej potrzebnych funkcji. Nowa wersja, oznaczona numerem 27, przynosi kilka zmian pod maską, ale także nie jest już kompatybilna z Windowsem XP.

Najważniejsza nowość w wersji 27 to obsługa Media Source Extensions, choć nie Encrypted Media Extensions wykorzystywanych do strumieniowania mediów zabezpieczone DRM-ami. Obsługę MSE odczuć będzie można przy strumieniowaniu w odtwarzaczach napisanych w HTML5, co sprawia, że Pale Moon dokłada swoją cegiełkę do śmierci Flasha. Niebyt się z tym jednak śpieszono: Chrome obsługę MSE wprowadził przed trzema laty, Firefox w listopadzie zeszłego roku. W ustawieniach przeglądarki, w panelu treść, można także włączyć domyślnie nieaktywną obsługę MSE dla plików WebM.

Ponadto silnik jest już w pełni kompatybilny ze standardem ECMAScript 6, co powinno usprawnić obsługę JavaScirpt, aktualizacja silnika renderowania Goanna do wersji 3.0 pozwala na korzystanie w oknie przeglądarki z dobrodziejstw DirectX11 i Direct2D 1.1. Użytkownicy korzystający z serwerów proxy mogą już korzystać z szyfrowania SSL/TLS.

Obraz

Do najnowszego Pale Moona trafiła także obsługa formatu czcionek WOFF 2.0, który pozwala na zmniejszenie rozmiarów plików. Na przykładzie czcionki Proxima Nova różnice w poszczególnych fontach wyniosły w testach od kilku do kilkunastu kilobajtów w stosunku do pierwszej specyfikacji WOFF.

Pożegnanie z Windowsem XP nie jest jedyną nowością w Pale Moon 27, która może nie przypaść do gustu użytkownikom. Na drodze pozbywania się niepotrzebnych funkcji, z przeglądarki zniknęła możliwość wyświetlania plików PDF, aby obejrzeć je w oknie przeglądarki, konieczna będzie instalacja rozszerzenia. Złe wieści dla deweloperów: również oni będą odtąd musieli używać rozszerzeń, by otrzymać zestaw przydatnych narzędzi.

Nowości jest zatem sporo, choć przede wszystkim są one implementacją funkcji, które w popularnych przeglądarkach są obecne od miesięcy. Najnowszą wersję Pale Moon można pobrać z naszej bazy oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)