Nowy wariant Boonany atakuje Mac OS X

04.11.2010 12:09, aktual.: 04.11.2010 16:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Specjaliści z SecureMac i ESET Security zidentyfikowali wariant odkrytego niedawno konia trojańskiego Boonana, niekiedy określanego jako odmiana zagrażającego użytkownikom systemu Windows konia trojańskiego o nazwie Koobface.

Nowa forma trojana, oznaczona jako trojan.osx.boonana.b, jeszcze lepiej oszukuje użytkowników, aby przekonać ich do instalacji i jest jeszcze złośliwsza od poprzednika. Boonana nadal podszywa się pod plik wideo, który rozprzestrzenia się w wiadomościach na portalach społecznościowych oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej. Nowa Boonana została przystosowana do zbierania nowych informacji, na przykład zapisywania wprowadzonych z klawiatury haseł.

Podobnie jak poprzednia wersja, nowy trojan jest w stanie zaatakować również system Windows i Linux. Do instalacji Bonnana używa luki w środowisku uruchomieniowym Javy, które jest tak samo wrażliwe na wszystkich platformach. Nadal najbezpieczniejsi są użytkownicy, którzy wyłączą Javę w przeglądarce, ale należy być czujnym. Istnieje niebezpieczeństwo, że trojan po pobraniu zachowa się jak zwykły program i poprosi o hasło administratora przy uruchomieniu. Po podaniu hasła pobrane zostają kolejne applety, które obchodzą zabezpieczenia systemu i zyskują dostęp do wszystkich plików. Obecnie znane są trzy główne serwery, na które trafiają dane użytkowników zainfekowanych komputerów.

Narzędzie usuwające trojana można pobrać w dziale PROGRAMY -> Bezpieczeństwo -> Inne programy zabezpieczające.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (34)
Zobacz także