NVIDIA GeForce GTX 1060 już jest. To następca 980 w cenie niższej niż 970

NVIDIA GeForce GTX 1060 już jest. To następca 980 w cenie niższej niż 970

07.07.2016 15:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oficjalna premiera GeForce GTX 1060 rozłożyła się w czasie.Karta jest, ale z jej realnymi możliwościami zapoznamy siępóźniej. Zieloni dali jednak jasny komunikat: wydajność kartyGeForce GTX 980 dla każdego gracza. A poza wydajnością, także teatrakcje, które przyniosła debiutująca w GTX1080 mikroarchitektura Pascal – rozszerzone wsparcie dlawirtualnej rzeczywistości i zaawansowana kamera-w-grze Ansel.

NVIDIA podkreśla, że GTX 1060 został zaprojektowany z myślą oszybkości, ale zarazem zoptymalizowany pod kątem wydajnościenergetycznej. Zapewniając osiągi na poziomie GTX 980 (którego TDPwynosiło 165 W), nowy GeForce zużywa szczytowo co najwyżej 120 W.To zasługa zarówno miniaturyzacji (litografii 16 nm), jak iusprawnień samej architektury układu.

Obraz

W środku znajdziemy nowy procesor graficzny GP106-400. 1280rdzeni CUDA, 80 jednostek teksturujących, 48 jednostekrenderujących, taktowanie rdzeni 1,7 GHz (maksymalnie 2 GHz). Dotego 192-bitowy kontroler pamięci, 6 GB RAM GDDR5 taktowanej 8 GHz,z przepustowością 192 GB/s. Łączna moc obliczeniowa to 4,4TFLOPS. Według danych samej Nvidii, karty GTX 1060 mają być *o15% szybsze i o 75% wydajniejsze energetycznie od porównywalnychproduktów konkurencji *–cokolwiek by to miało znaczyć. Domyślne wyjścia na karcie to trzyDisplayPorty 1.4, jedno HDMI 2.0b i jedno DVI.

Obraz

Nie tylko jednak wydajność mazachęcić graczy do wzmocnienia swoich pecetów o nową kartę, aleteż dodatkowe atrakcje. Simultaneous multi-projection to znany jużz GTX 1080 i 1070 nowy potok renderowania, który pozwalajednocześnie wygenerować do 16 niezależych punktów widzenia. Torozwiązanie dla fanów grania na wielu monitorów, niwelującezakrzywienia linii wynikające z ustawienia ekranów, na którerzutowany jest płaski obraz, zapewnia ono większą płynnośćobrazu tam gdzie skupiony jest wzrok. Pozwoli też zwiększyćpłynność grania w wirtualnej rzeczywistości.

Obraz

Do tego dochodzi system kamery 3Dw grach Ansel, który wspiera wirtualne rozdzielczości o wielkościnawet 32-krotnie większej niż wyświetlana, pola widzenia 360stopni, swobodny ruch kamery i liczne filtry, by ze zdjęć w grachuczynić formę sztuki. NVIDIA nie zapomniała też o wirtualnejrzeczywistości, dodając do narzędzi VRworks mechanizm dźwiękuprzestrzennego VRworks Audio, będący czymś w rodzaju raytracingufal dźwiękowych.

Obraz

Oficjalną dostępność GeForceGTX 1060 zapowiedziano na 19 lipca – wtedy to do sklepów trafiąkarty przygotowane m.in. przez Asusa, EVGA, Gigabyte, MSI, Palita czyZotaca. Wtedy też zaczną być sprzedawane karty Founder Editon,bezpośrednio od Nvidii, wykonane z „materiałów premium” izapewniające jeszcze wyższą sprawność energetyczną.

Ile to będzie kosztować? Cenydetaliczne w USA zaczynają się od 249 dolarów, wersja Founders makosztować 299 dolarów. Czyni to kartę tę wyraźnie droższą odGTX 960, które debiutowało przecież w cenie 199 dolarów, alezarazem to przecież następca GTX 980, więc nie można za bardzonarzekać. Jak w praktyce jednak będzie karta się spisywała wporównaniu do Radeona RX 480 (zapewne o ten porównywalnyprodukt konkurencji chodzi),przekonamy się już niebawem. W teorii, pod względem samej mocyobliczeniowej, karta czerwonych wydaje się szybsza (5,8 TFLOPS do4,4 TFLOPS), ale przecież w grach moc obliczeniowa to nie wszystko,a bitcoinów nikt już na kartach graficznych kopać nie będzie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)