NVIDIA wspomoże chińskie startupy: Udostępnia platformę Xavier dla pojazdów autonomicznych

Rozwój SI na rynku motoryzacyjnym nabiera niesamowitego tempa. (fot. materiały prasowe)
Rozwój SI na rynku motoryzacyjnym nabiera niesamowitego tempa. (fot. materiały prasowe)

25.11.2018 17:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pogoń za rozwojem SI trwa w najlepsze, a największe zmiany zauważalne są na rynku motoryzacyjnym – coraz więcej firm przechodzi z fazy projektowej do testów. Być może wkrótce rozwój ten będzie jeszcze bardziej dynamiczny, a wszystko za sprawą NVIDIA. Producent chipsetów postanowił dostarczać swoją platformę SI o nazwie Xavier licznym startupom w Chinach.

Podczas wystąpienia w chińskim mieście Suzhou, dyrektor generalny NVIDII, Hensen Huang, powiedział, że Xpeng, Singulator i SF Motors wykorzystają układ napędowy ze sztuczną inteligencją, jako platformę obliczeniową do opracowania sprzętu do samodzielnej jazdy. W krótkim oświadczeniu, które ukazało się niedługo potem, firma Xpeng ogłosiła, że planuje wprowadzenie inteligentnych funkcji jazdy trzeciego poziomu w swojej gamie pojazdów od 2020 roku. Te cechy będą wykorzystywać rozwój oprogramowania i sprzętu opracowany przez NVIDIĘ oraz Huizhou Desay SV Automotive.

W podobnym kierunku podąża firma Singulato, która opracowuje systemy jazdy autonomicznej trzeciego poziomu z pomocą platformy Xavier i zamierza w niedalekiej przyszłości rozwinąć system, aby zapewnić autonomię na czwartym poziomie. SF Motors z kolei wykorzysta Xaviera do opracowania autonomicznej platformy następnej generacji i zamierza wprowadzić swoje pierwsze elektryczne modele już w 2019 roku.

W ostatnich latach NVIDIA stała się jednym z liderów branży technologicznej w dziedzinie autonomicznej jazdy. Choć nie ma dużej floty prototypów, takich jak Waymo itp., ale mimo to została wybrana przez wielu producentów, aby opracować przyszłe funkcje związane z technologią autonomiczną. Jak widać nie liczy się ilość, ale jakość. Jednym z przykładów takiej współpracy może być umowa pomiędzy NVIDIĄ a Volkswagenem, która została ogłoszona na początku tego roku. Na mocy tej współpracy, przyszłe modele niemieckiej marki będą wykorzystywać systemy sztucznej inteligencji NVIDII.

Co prawda systemy, które zostaną zastosowane w modelach Volkswagena nie pozwolą na w pełni autonomiczną jazdę, ale zaoferują liczne funkcje, które mogą przydać się w codziennym użytkowaniu auta, poprawią bezpieczeństwo i komfort jazdy. Mowa między innymi o rozpoznawaniu twarzy kierowcy, co pozwoli nie tylko na odblokowanie auta, ale również dopasowanie konfiguracji do wcześniejszych ustawień konkretnego użytkownika. Oprócz tego, systemy będą ostrzegać na przykład o nadjeżdżających rowerzystach, będą lepiej rozpoznawały gesty itp. Ponadto niedawno NVIDIA ujawniła, że jej platforma zostanie włączona do przyszłych modeli Volvo opartych na Scalable Product Architecture 2 (SPA2).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także