Nvidia zapłaci 5,5 mln dolarów kary. Nie ujawniła wpływu kryptowalut na sprzedaż

Nvidia zapłaci 5,5 mln dolarów kary. Nie ujawniła wpływu kryptowalut na sprzedaż

GeForce RTX
GeForce RTX
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Nvidia
Oskar Ziomek
07.05.2022 19:58

Nvidia ma do zapłacenia 5,5 mln dolarów kary za ukrywanie wpływu zainteresowania klientów kryptowalutami na sprzedaż kart graficznych. Sprawa dotyczy roku fiskalnego 2018, ale dopiero teraz została sfinalizowana.

O szczegółach można przeczytać na stronie amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, gdzie opisywane jest niedopatrzenie Nvidii w zakresie informacji, jakie ujawniono w formularzach za rok 2018. Zabrakło w nich danych o zwiększonej sprzedaży kart graficznych z tytułu wykorzystywania ich do kopania kryptowalut. Nvidia miała posiadać takie informacje, ale zataić je w swoich formularzach.

Jak oceniła Komisja, brak wskazania rynku krytpowalut jako źródła wahań zysków i przepływu pieniędzy w Nvidii, pozbawił inwestorów szansy na ustalenie prawdopodobieństwa zysku. W efekcie Nvidia ma zapłacić 5,5 mln dolarów kary. Co ciekawe, firma nie przyznała się do winy, nie zaprzeczyła zarzutom, ale jednocześnie karę zamierza zapłacić.

Układy graficzne są od lat chętnie wykorzystywane przez kryptogórników. GPU pozwalają na efektywne obliczenia tego typu, jednak ich ekonomiczne uzasadnienie w domowych warunkach nie jest szczególnie proste. Z powodu zainteresowania rynkiem kryptowalut przez znaczną część kupujących karty graficzne, w ostatnich latach wielu graczy miało kłopot z zakupem topowych układów GeForce. W połączeniu z niedoborami na rynku półprzewodników oznaczało to - i nadal oznacza - braki na sklepowych półkach.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)