Nvidia zrobi porządek z kopaczami. Nie wykupią już gamingowych kart

Strona głównaNvidia zrobi porządek z kopaczami. Nie wykupią już gamingowych kart
19.02.2021 10:24
Nvidia zrobi porządek z kopaczami. Nie wykupią już gamingowych kart
bDYwgvja

Nie wykupią, bo z nich nie skorzystają. A nie skorzystają dlatego, że producent wprowadzi sprzętową blokadę, by ograniczyć wydajność w kopaniu.

bDYwgvit

GeForce RTX 3060, który trafi do sprzedaży 25 lutego, osiągnie tylko 50 proc. nominalnej efektywności hash rate Etherum, informuje Nvidia. Jak wyjaśniono, oprogramowanie karty wykryje specyficzne algorytmy wykorzystywane przy wydobyciu kryptowalut, po czym intencjonalnie ograniczy wydajność. Tak, by uczynić sprzęt mniej atrakcyjnym dla górników.

Równolegle zieloni obiecują wprowadzić do sprzedaży wyspecjalizowane akceleratory pod nazwą CMP, pozbawione wyjść obrazu i rasteryzatorów, które to z kolei nie przydadzą się graczom. Cel jest oczywiście jasny: uniknąć wzajemnej kanibalizacji segmentów.

Pozbawić górników wyboru

Zdaniem Nvidii, wzrost popularności kryptowalut jest jedną z głównych przyczyn słabej – lub wręcz zerowej – dostępności kart graficznych GeForce RTX w sklepach. Dostawy mają szybko padać łupem kryptowalutowych kopalni, które nierzadko kupują dosłownie po kilkadziesiąt akceleratorów. Firma uznała więc, że sama zadecyduje, ile chipów chce skierować do kopania.

350290128843198759

Wcześniej tego rodzaju manewr próbowali wykonać vendorzy, ale raczej z mizernym skutkiem. Pozbawione wyjść obrazu akceleratory sprzedawał m.in. Gigabyte, jednak oczywistą wadą tego rozwiązania były wciąż bardziej atrakcyjne modele regularne. W kopaniu spisywały się nie gorzej od wyspecjalizowanych odpowiedników, a do tego miały znacznie większą wartość przy ewentualnej odsprzedaży (i często też dłuższą gwarancję).

bDYwgviv

Nvidia idzie o tyle dalej, że pozbawia górników wyboru. Słowem, albo kupią produkt wyspecjalizowany, albo zbyt wiele nie nakopią. Jest w tym szaleństwie metoda, przyznajcie.

Gracze w końcu się doczekają?

Wiadomo, jak wygląda, a właściwie nie wygląda, obecnie sytuacja z dostępnością gamingowych kart. Tych właściwie nie ma. Do tego stopnia, że producenci decydują się na kroki iście brawurowe pokroju przywrócenia do sprzedaży modelu GTX 1050 Ti z 2016 r.

GeForce RTX 3060 ma jednakowoż przyjść pasjonatom cyfrowej rozrywki z odsieczą. Ten relatywnie niewielki, bo liczący zaledwie 276 mm², układ zdaje się być dość prosty w produkcji, a jednocześnie może pochwalić się naprawdę przyzwoitymi parametrami, w tym 3584 jednostkami strumieniującymi i 12 GB pamięci GDDR6 na 192-bitowej magistrali. Krótko: do wymagających gier wystarczy, a skoro nie przyda się górnikom, tym bardziej powinien być dostępny.

Udostępnij:
bDYwgvjr