O powstaniu „pierwszej strony Internetu”

O powstaniu „pierwszej strony Internetu”

30.11.2012 13:58

Okładką lub pierwszą stroną Internetu określa się serwis Reddit, który w Polsce nie jest może szczególnie popularny ze względu na niedużą część polskojęzyczną, ale wśród osób posługujących się angielskim jest dość popularnym źródłem informacji i pochłaniaczem czasu w jednym. Zasada działania Reddita, czyli głosowanie na odnośniki do różnych materiałów zamieszczanych przez użytkowników, pozwala wyłowić z głębin Internetu bardzo ciekawe treści, system komentarzy umacnia społeczność, a wszystko zwieńcza możliwość subskrybowania subredditów, czyli działów.

Napisany przez dwóch studentów serwis bazujący na głosowaniu i dający użytkownikom możliwość umieszczania tam dowolnych treści jest jednym z fenomenów Internetu, bez których egzystencja w Sieci nie byłaby taka sama. Obecnie jest miejscem, gdzie nie tylko znajdziemy informacje lub zmarnujemy czas, ale też platformą dla wywiadów i akcji społecznych. Jak do tego doszło, można dowiedzieć się z wywiadu z jego twórcami, który przygotował TotalDisruption.

Strona powstała w 2005 roku dzięki funduszom z Y Combinatora, w październiku 2006 kupił ją wydawca Wired, a 2008 jest to projekt otwartoźródłowy. W roku 2010 Reddit zyskał tylu nowych użytkowników, że infrastruktura przestała wytrzymywać obciążenie i wprowadzone zostały płatne konta, dzięki którym możliwe było dokupienie serwerów. W 2011 roku serwis przeskoczył magiczną poprzeczkę miliarda odsłon w ciągu miesiąca i wciąż zyskuje popularność. Jest miejscem, gdzie przeprowadzane są akcje charytatywne, zrzutki, głosowania czy wywiady. A dla wielu osób jest miejscem, do którego udają się zaraz po włączeniu komputera, a dalej podążają już z Reddita.

Reddit nie był jedynym szalonym pomysłem Huffmana i Ohaniana. W ich głowach powstał również między innymi system umożliwiający zamówienie przekąski na stacji benzynowej z poziomu telefonu (w roku 2003!) podczas tankowania. Do założenia Startupu zachęcił ich Paul Graham, którego pewnie znają programiści używający Lispa, który wtedy właśnie zakładał Y Combinator. Jednak wtedy ich projekt został odrzucony, gdyż nie było jeszcze rynku na aplikacje mobilne, nie było platform dystrybucji. I tak powstał Reddit — „okładka Internetu”.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)