Obowiązek rejestracji kart pre-paid szybko stał się polem do popisu dla oszustów

Obowiązek rejestracji kart pre-paid szybko stał się polem do popisu dla oszustów
29.07.2016 13:09
Obowiązek rejestracji kart pre-paid szybko stał się polem do popisu dla oszustów

Przyjęcie kontrowersyjnej ustawy antyterrorystycznej poskutkowało między innymi nałożeniem na Polaków obowiązku rejestracji kart pre-paid. Ich użytkownicy mają czas na rejestrację, najczęściej w salonie operatora bądź korespondencyjnie, do lutego 2017 roku. Jeśli tego nie zrobią, karta przestanie działać. Wygląda jednak na to, że wraz z nową ustawą, powinny zostać skuteczniej nagłośnione procedury rejestracji, gdyż już dziś niewiedza jest wykorzystywana przez oszustów.

Niebezpiecznik informuje o próbie wyłudzenia danych poprzez próbę podszycia się pod pracownika Orange. Użytkownik karty pre-paid otrzymał połączenie, w którym podający się za przedstawiciela tego operatora mężczyzna, powołując się na ustawę antyterrorystyczną, chciał przeprowadzić „rejestrację”. Prawda szybko wyszła na jaw, gdyż jego rozmówca zarejestrował kartę znacznie wcześniej, a gdy poinformował o tym oszusta, ten szybko się rozłączył.

350180573974849473

Co ciekawe, mimo że numer został zarejestrowany (nawet 5 lat temu), to w systemie Orange nadal nie zostały na ten temat zaktualizowane informacje. Czyżby wybór ofiary nie był przypadkowy? Na to wygląda, choć jest zdecydowanie zbyt wcześnie, by twierdzić, że oszuści mogą mieć dostęp do bazy danych klientów Orange i starają się wyłudzić informacje o posiadaczach kart, których wśród wrażliwych informacji przetwarzanych przez operatora brakuje. Sam operator nie odpowiedział jeszcze na zgłoszenie.

W praktyce żaden operator nie pozwala dziś na rejestrację karty pre-paid kanałem telefonicznym, możliwe jest to natomiast albo poprzez osobistą wizytę w salonie (jedynie taką możliwość dopuszczają Orange, Plus i Play), albo za pośrednictwem kuriera lub strony internetowej. Wszelkie podejrzane próby pozyskania informacji o posiadaczu karty należy zaś zgłaszać samemu operatorowi.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)