Odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych przez Was pytań o Windows 10

Odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych przez Was pytań o Windows 10

Odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych przez Was pytań o Windows 10
29.07.2015 11:43, aktualizacja: 29.07.2015 13:57

Następca Windows 7 i Windows 8.1 jest już globalnie dostępny.Co wypada wiedzieć o Windows 10, zanim podejmie się decyzję o jegowyborze? Poniższa lista pytań i odpowiedzi powstała jakokompilacja tematów zbieranych i publikowanych przez nas w ostatnichmiesiącach, a które budzą Wasze największe zainteresowanie.

Czy mój sprzęt wystarczy, by uruchomić Windows10?

Jeśli na waszych komputerach działały poprzednie wersjesystemów Windows – 7 lub 8.1, to nie powinno być z tym żadnegoproblemu. Nowy Windows 10 w teorii ma takie same wymagania sprzętowejak wcześniejsze wersje „okienek”, ale powinien lepiejgospodarować tym, co otrzyma. Wspierane są wszystkie sterownikisprzętowe, które były kompatybilne z Windows Vista. W jednym ztestów okazało się, że 32-bitowy Windows 10 działa dobrze,lepiej niż Windows 8, na słabiutkim netbooku Acera, z procesoremAtom N450 taktowanym zegarem 1,66 GHz, 1 GB RAM i dyskiem talerzowym320 GB.

Jak dostać swoje Windows 10 jako aktualizację?

Użytkownicy, którzy jeszcze nie zarezerwowali aktualizacjiswoich instalacji Windows 7 i/lub Windows 8.1 wcześniej mogli zrobić to za pomocą instalacji opcjonalnej aktualizacji Windows onumerze KB3035583, gdyż to w niej ukryto cały mechanizm rezerwacji.Po jej zainstalowaniu, należy poczekać na pojawienie się wzasobniku systemowym ikony białego logo Windows. Kliknięcie ikonywyświetla okno, prezentujące w kolejnych slajdach główne nowościWindows 10 oraz przycisk umożliwiający dokonanie rezerwacjipojedynczej kopii systemu. W tym celu należy podać adres e-mail, naktóry przysłane zostanie potwierdzenie rezerwacji i dalszepowiadomienia. Teraz możliwe jest także wykorzystanie oficjalnego narzędzia Windows 10 Media Creation Tool, dostępnego już w naszej bazie.

Czy aktualizacja naprawdę jest za darmo?

Zależy, co rozumiecie pod pojęciem „za darmo”. Aktualizacjajest dostępna dla tych, którzy już wcześniej zapłacili zalicencę na Windows, w wersjach 7 lub 8.1. Pozostałe osoby prywatne,a także firmy, aby wejść legalnie w posiadanie nowej wersjisystemu, będą musiały zapłacić. Jeśli jednak jesteścieindywidualnymi posiadaczami licencji na Windows 7 Starter, Windows 7Home Basic, Windows 7 Home Premium, to otrzymacie za darmoaktualizację do Windows 10 Home. Jeśli macie licencje na Windows 7Professional lub Windows 7 Ultimate, otrzymacie aktualizację doWindows 10 Pro. Posiadacze licencji na Windows 8 (zaktualizowanychwcześniej do wersji 8.1) otrzymają aktualizacje do Windows 10, zaśposiadacze licencji na Windows 8 Pro – oczywiście na Windows 10Pro.

Czy moja aktualizacja pozostanie darmowa?

Microsoft oficjalnie potwierdził, że aktualizacja, którąotrzymasz, będzie za darmo dla wszystkich tych, którzy skorzystająz niej w ciągu roku od wydania Windows 10. Nie będzie żadnychniespodziewanych opłat, nie będzie za sam system żadnychsubskrypcji, czy płatnych abonamentów. Jeśli użytkownik straciinstalację Windows 10, do której jest uprawniony na mocy, będziemógł ją odtworzyć także po 29 lipca 2016 roku. Licencjapozyskana poprzez aktualizację starszych wersji systemu w praktyceniczym nie różni się od licencji wcześniej znanych z Windows.Dostajemy z nią pięć lat wsparcia podstawowego, w trakcie którychMicrosoft będzie przygotowywał łatki bezpieczeństwa orazulepszenia systemowe, a następnie pięć lat wsparcia rozszerzonego,podczas którego system otrzymywać będzie tylko łatkibezpieczeństwa. Jak to się ma do modelu permanentnej aktualizacjiWindows-jako-usługi, tego nikt nie potrafi dokładnie wyjaśnić.

Jak aktywować aktualizację Windows 10?

Narzędzie aktualizacyjne dla Windows 7 i Windows 8.1 sprawdzistatus aktywacji obecnie używanych wersji systemu. Jeśli instalacjajest poprawnie aktywowana, narzędzie łączy się z Microsoft Store,w którym generowany jest certyfikat powiązany z daną konfiguracjąsprzętową. Proces ten jest taki sam w wypadku aktualizacji z ISOjak i z pobranych plików. Po zaktywowaniu systemu możliwe jestzainstalowanie go na czysto z wykorzystaniem obrazu ISO. Jeślikonfiguracja sprzętowa komputera się nie zmieniła, instalacja jestaktywowana automatycznie.

Czy można odinstalować Windows 10?

Aktualizacja z działającej instalacji Windows 7 i/lub 8.1powinna wygenerować plik odzyskiwania systemu, z którym będziemożna wrócić do wersji poprzedniej.

Czy Windows 10 będzie można pobrać jako obrazISO?

Tak, takie obrazy zostały już udostępnione. Więcej na tentemat znajdziecie w naszymnewsie. Zanim to zrobicie, trzeba przygotować czysty nośnik(pendrive lub płytę DVD) o pojemności przynajmniej 4 GB i swójklucz licencyjny. Uwaga – na liście pobierania znajdziecie teżobrazy oznaczone literkami K (na rynek koreański, ze specjalnymiskrótami na pulpicie), N (pozbawione odtwarzacza multimedialnego),oraz KN (na rynek koreański i bez odtwarzacza multimedialnego). Niepobierajcie ich, są bezwartościowe dla użytkowników, służąjedynie wypełnieniu obowiązku prawnego Korei Południowej (K, KN) iUnii Europejskiej (N).

Czy moje programy będą działały w Windows 10?

Generalnie tak. Kompatybilność nowego systemu z aplikacjamiprzeznaczonymi dla starszych wersji Windows jest bardzo wysoka. Podkontrolą Windows 10 udało się bez problemów uruchomić nawetniektóre stare aplikacje, przeznaczone jeszcze dla Windows 95, aniedziałające w Windows 7 czy 8. Trzeba jednak pamiętać, żeniektóre narzędzia systemowe, wymagające niskopoziomowego dostępu,takie jak narzędzia do backupu i zarządzania dyskami, czy programyantywirusowe, będą wymagały aktualizacji ze strony producentów –mogą w „dziesiątce” nie działać.

Czy program Insider Preview będzie wciążutrzymany?

Tak, każdy może się wciąż zapisać do programu WindowsInsider Preview. Nie otrzymamy jednak w ten sposób finalnej wersjiWindows 10 – będziemy dla Microsoftu darmowymi testerami kolejnychniestabilnych kompilacji, aktualizowanych i wygasających niezależnieod naszej woli. Warto tu zaznaczyć, że wszystkie kompilacje Windows10 udostępnione jeszcze w 2014 roku już wygasły. Nowe kompilacje,które zostaną wydane po premierze Windows 10, będą zapewneaktywne do początku 2016 roku. Uprawnieni do aktualizacji dofinalnej wersji Windows 10 uczestnicy programu Insider Preview mogątaką aktualizację przeprowadzić bezpośrednio ze swoich instalacjiWindows 10 10240 (TH1).

Czy aktualizacje w Windows 10 będą przymusowe?

Niestety dla użytkowników Windows 10 Home odpowiedź brzmi„tak”. Co najwyżej będzie można odsunąć je w czasie omaksymalnie 6 dni, po tym jednak system sam łatki zainstaluje,restartując się przy tym. Trzeba pamietać, że aktualizacjedostarczane przez Microsoft będą zawierały nie tylko nowefunkcjonalności (których moglibyśmy nie chcieć), ale też łatkibezpieczeństwa, bez których nie można żyć. Użytkownicy Windows10 Pro mają lepiej, będą mogli odsunąć instalację aktualizacjinawet o kilka miesięcy. Najmniej problemów będą mieli użytkownicybiznesowi, korzystający z wersji LTS, w ramach której dostarczanebędą tylko poprawki bezpieczeństwa.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (211)