"Oficjalny" fanpage Elona Muska na Facebooku okazał się oszustwem

"Oficjalny" fanpage Elona Muska na Facebooku okazał się oszustwem

Elon Musk
Elon Musk
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2020 Anadolu Agency
Karolina Modzelewska
02.11.2021 22:41

Fanpage Elona Muska na Facebooku, który został pozytywnie zweryfikowany przez giganta branży technologicznej, okazał się scamem, o czym poinformował serwis The Verge. Po tym, jak sprawa ujrzała światło dzienne, strona najprawdopodobniej została usunięta.

Facebook jest jednym z serwisów społecznościowych, który wprowadził tzw. plakietki weryfikacyjne. Ich uzyskanie oznacza, że dany użytkownik pozytywnie przeszedł proces weryfikacyjny, który potwierdził jego tożsamość. Plakietki mają zastosowanie m.in. przy fanpage'ach znanych marek i osób publicznych, takich jak np. Elon Musk. W trakcie weryfikacji trzeba wypełnić specjalny formularz, a także udostępnić dokumenty: prawo jazdy, dowód, paszport czy zeznanie podatkowe.

Konto Elona Muska na Facebooku okazało się scamem

Jak donosi The Verge, taka plakietka widniała przy rzekomym, oficjalnym fanpage'u Elona Muska na Facebooku. Na stronie zamieszczono tylko 10 postów, które pojawiały się do 21 października br. Obserwowało ją ponad 153 tys. osób. Strona wzbudziła zainteresowanie serwisu, który przyjrzał się zakładce "Przejrzystość strony", dzięki której można sprawdzić, przez kogo jest zarządzana i czy wyświetla reklamy.

Okazało się, że fanpage został utworzony 28 lipca 2019 roku przez osoby pochodzące z Egiptu i początkowo reprezentował " Kizito Gavina", czyli najprawdopodobniej piłkarza z Ugandy - Gavina Kizito. Później sześciokrotnie zmieniono jego nazwę i ostatecznie, 17 października br. przemianowano go na fanpage Elona Muska o adresie URL: https://www.facebook.com/ElonMuskoffici.

Po tym, jak cała sytuacja ujrzała światło dzienne, a The Verge odkrył błąd w procesie weryfikacji Facebooka, strona została usunięta przez firmę, albo przez osoby, które nią zarządzały. Pomimo próśb serwisu, Facebook nie udzielił komentarza w sprawie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)