WindowsGrafikaProgramy do malowaniaopenCanvas

openCanvas7.0.25

zabezpiecz pobieranie
Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku pomyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item

openCanvas to aplikacja do malowania pochodząca z Japonii. Program jest szczególnie popularny wśród rysowników mangi, choć nie tylko do nich kierowany. Jego funkcje mogą być z powodzeniem wykorzystane do rysowania w dowolnym stylu.

Znajdziemy tu klasyczne narzędzia, jak ołówek, piórko do kaligrafii, akwarele, pastele oraz farby olejne. Istnieje również możliwość tworzenia własnych pędzli przez zmianę parametrów tych dostarczonych z programem lub używanie bitmapy jako pędzla. Co ciekawe, ten program ma możliwość kolorowania w charakterystyczny dla komiksów sposób, czyli z typowym dla druku wzorem rastrowym. openCanvas oferuje szerokie możliwości konfiguracji kształtu rastra, w tym nietypowe wzory, jak koła, oraz dość spory wybór standardowych: romboidy, kropki, koła, szachownica, siatka, linie itd. openCanvas bardzo dobrze współpracuje z tabletem piórkowym. Narzędzia używane w programie są czułe na nacisk, więc rysowanie w nim jest bardzo naturalne. W przypadku rysowania z użyciem myszki warto skorzystać z wprowadzonego w wersji 5 systemu ułatwiającego rysowanie krzywych (aktywuje się go przy ustawieniach pędzla).

Wśród narzędzi edycji znajdują się oczywiście różne rodzaje zaznaczenia (prostokąt, elipsa, wielokąt i lasso), znana z innych programów graficznych magiczna różdżka, wypełnienie, gradient, oraz połączenie zaznaczenia z wypełnieniem, które umożliwia automatyczne wypełnienie obszaru zaraz po zaznaczeniu. Mamy tu również do dyspozycji narzędzie tekstowe, lupę, maskownicę (kadrowanie) i próbnik koloru. Ogromną zaletą openCanvas jest możliwość pracy na warstwach oraz używania masek. Całość uzupełnia zestaw podstawowych efektów (szum, rozmycie, mozaika itd.) oraz filtrów modyfikujących obraz (poziomy, balans kolorów, jasność, kontrast) i klasycznych zniekształceń.

W poszukiwaniu inspiracji warto zajrzeć do galerii użytkowników openCanvas. Można tam również znaleźć specyficzne dla tego programu pliki „Event” — pliki z zarejestrowanym postępem tworzenia danej ilustracji. Może to być nieoceniona pomoc w samej nauce rysowania. Oczywiście każdy użytkownik może nagrywać i udostępniać własne Eventy. Ponadto postęp odtwarzania można oglądać na stronach użytkowników za pośrednictwem odtwarzacza w technologii Flash.

Ograniczenia wersji testowej

openCanvas można testować przez 30 dni od instalacji lub uruchomić 300 razy. W tym czasie użytkownik nie ma dostępu do zapisu kolekcji pędzli, gradientów i tekstur tonujących. Po zakończeniu okresu próbnego zablokowany zostaje dostęp do zapisu plików, zapisu warstw oraz kopiowania obrazów do schowka.

Ocena redakcji
4.0
Ocena użytkowników
4.37 ocen
Twoja ocena
ProducentPGN
Liczba pobrań10 500
Data aktualizacji15 paź 2019
Rozmiar pliku33.69 MB
System operacyjnyWindows
LicencjaTestowa (shareware)
Masz problem z tym programem?
Zapytaj na naszym forum
Opinie (0)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)