OpenSUSE 12.2 dla ARM‑ów w przyszłym tygodniu

30.10.2012 11:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Architektura ARM dzięki swojej energooszczędności zyskała w ostatnich latach sporą popularność i producenci systemów operacyjnych coraz chętniej wydają swoje dzieła na urządzenia z ARM-ami. Ogromne nadzieje wiążą z tą architekturą twórcy OpenSUSE, którzy to lada dzień wydadzą odpowiednio przygotowaną wersję swojej dystrybucji Linuksa. OpenSUSE 12.2 dla ARM-ów ma już status RC2, w przyszłym tygodniu ukaże się wersja stabilna dystrybucji.

Obraz

Zadanie nie jest proste, gdyż istnieje ponad 50 odmian ARM-ów i rynek jest mocno podzielony. Początkowo OpenSUSE będzie wspierać warianty OMAP3/OMAP4, Marvell ArmandaXP oraz Freescale i.MX51. Tę wersję OpenSUSE będzie więc można zainstalować na przykład na CuBoksie, Origenie Samsunga czy serwerach Calxeda.

Celem deweloperów Linuksa w ogóle jest opracowanie jak najmniejszej liczby wariantów jądra dla różnych ARM-ów (od wersji 3.7 jedno jądro jest w stanie obsłużyć kilka architektur). Idealnym rozwiązaniem byłby jeden obraz zImage, ale prawdopodobnie skończy się na czterech wersjach (ARMv4, ARMv5, ARMv6/ARMv7 z i bez LPAE oraz ARMv8). Podejście twórców różnych dystrybucji do ARM-ów nie jest jednak jednolite. Canonical bierze tę architekturę bardzo poważnie, zarówno w serwerach, jak i komputerach konsumenckich, podobnie zresztą jak deweloperzy Debiana. Gentoo i Arch również już na poważnie zabrały się za obsługę ARM-ów, w czerwcu zaś ukazała się Fedora dla tej architektury. OpenSUSE zostało trochę w tyle, ale w przyszłym tygodniu dogoni konkurentów. Są też jednak dystrybucje, które tą architekturą wcale się nie zajmują.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)