Organizacja obywatelska przestrzega przed ACTA

Organizacja obywatelska przestrzega przed ACTA

12.10.2010 16:43

Organizacja La Quadrature du Net przestrzega przed porozumieniem antypirackim ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement). Jego przyjęcie może prowadzić do poważnych nadużyć.

Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu, finalna wersja ACTA została udostępniona przez Komisję Handlu. Znikły z niej kontrowersyjne zapisy jak te dotyczące tzw. prawa trzech ostrzeżeń czy obowiązku powoływania „policji internetowej” - organów odpowiedzialnych za ściganie piratów w Sieci. Zdaniem przedstawicieli organizacji La Quadrature du Net nie jest to wcale dobra wiadomość. Wciąż w dokumencie znajdują się zapisy, które mogą zostać wykorzystane do naruszania praw obywatelskich. To przede wszystkim sformułowanie o ścisłej współpracy operatorów i właścicieli praw autorskich (na przykład artykuł 2.18.3). Może on być wykorzystywany do zdobywania prywatnych danych osobowych przez wytwórnie filmowe czy fonograficzne. Dane mogłyby być zbierane bez zgody sądu, jeśli tylko zachodzi podejrzenie o piractwo.

Podstawowym zarzutem La Quadrature du Net jest brak jasnych zapisów, które ściśle określałyby co jest dozwolone w walce z piratami, a co nie. Porozumienie ACTA zawiera fragmenty tekstu, które mogą być zinterpretowane na niekorzyść internautów, twierdzą przedstawiciele organizacji. Przyjęcie dokumentu w obecnej formie może prowadzić do obchodzenia obowiązującego już prawa, a także nakłada nowe sankcje karne. Dlatego też organizacja nawołuje do odrzucenia dokumentu przez władze. Jaka będzie decyzja Parlamentu Europejskiego przekonamy się zapewne niebawem. Dotychczas jego członkowie krytycznie wypowiadali się na temat propozycji zawartych w ACTA.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)