Oszustwo na policjanta. Kobieta straciła prawie 40 tys. zł

Oszustwo na policjanta nadal cieszy się sporą popularnością wśród przestępców
Oszustwo na policjanta nadal cieszy się sporą popularnością wśród przestępców
Źródło zdjęć: © Lubelska Policja
Paweł Maziarz

07.08.2023 14:33, aktual.: 07.08.2023 18:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oszustwo na policjanta to nadal jeden z najpopularniejszych sposobów na manipulowanie ludzi i kradzież pieniędzy. Przekonała się o tym mieszkanka powiatu międzyrzeckiego, która straciła prawie 40 tys. złotych oszczędności.

Schemat oszustwa na policjanta zawsze jest bardzo podobny. Oszuści podają się za funkcjonariuszy policji i przedstawiają ofierze historię o zagrożonych pieniądzach. Ratunkiem ma być przelanie pieniędzy na bezpieczne konto, które w rzeczywistości jest rachunkiem podstawionym przez przestępców.

Oszustwo na policjanta nadal popularne

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim opisuje kolejny przypadek takiego oszustwa. Tym razem ofiarą okazała się mieszkanka powiatu międzyrzeckiego, która uwierzyła oszustowi podającemu się za policjanta - mężczyzna miał prowadzić dochodzenie w sprawie oszustw internetowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oszust zastosował zaawansowaną manipulację, przez co wprowadził kobietę w stan paniki i strachu. Fałszywy policjant zasugerował zabezpieczenie zgromadzonych oszczędności - takie rozwiązanie miało uchronić pieniądze kobiety, ale też umożliwić schwytanie sprawców przestępstwa. Wersja ta została potwierdzona przez kolejną osobę, która zadzwoniła do kobiety i podszywała się pod prokuratora.

Nieświadoma kobieta zgodziła się przelać oszczędności na wskazane przez przestępców konto bankowe. Niestety, jak się okazało, kobieta padła ofiarą oszustwa, a jej oszczędności w wysokości 39 tys. zł zostały skradzione.

Policja ostrzega przed oszustami

Policja natychmiast wszczęła czynności w tej sprawie i podejmuje działania w celu zidentyfikowania i zatrzymania sprawców tego nikczemnego oszustwa. W opisywanym przypadku przestępcy najpewniej wykorzystali spoofing, czyli metodę oszustwa, która polega na podszywaniu się pod telefon innego użytkownika.

Funkcjonariusze ostrzegają przed podobnymi oszustwami. Warto zachować ostrożność i rozwagę w kontaktach telefonicznych z osobami podającymi się za policjantów, prokuratorów lub inne instytucje. Rzeczywisty policjant nigdy nie będzie prosić o przekazywanie środków pieniężnych, danych bankowych ani informacji o naszych oszczędnościach.

Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)