Oszustwo "na policjanta". Nigdy nie podawaj tej informacji

Oszustwo "na policjanta". Nigdy nie podawaj tej informacji

Rozmowa telefoniczna
Rozmowa telefoniczna
Źródło zdjęć: © Pexels
31.01.2022 06:42, aktualizacja: 31.01.2022 08:04

Oszustwo na policjanta to nowy pomysł przestępców na drenowanie portfeli Polaków. Metoda ta staje się coraz powszechniejsza, a wykorzystanie do tego celu wizerunku policji sprawia, że jest ona bardzo groźna. Prawdziwa policja apeluje o czujność.

Policja ostrzega przed nową falą oszustw, która właśnie przewija się przez Polskę. Całość opiera się na przedstawieniu ofierze nietypowej historii o zagrożeniu czyhającym na jego oszczędności. Ratunkiem miałoby być podanie kodów BLIK. Niedawno informowaliśmy o historii naszej czytelniczki. W tym przypadku także doszło do oszustwa przy wykorzystaniu tego rodzaju płatności.

Inaczej jednak niż zazwyczaj ma się sprawa w przypadku opisywanym przez policję. Mieszkaniec powiatu karkonoskiego otrzymał telefon od rzekomego policjanta, który poinformował go o tym, że jego pieniądze są zagrożone. Ratunkiem miało być przelanie ich na inne, bezpieczne konto.

Aby całej sprawie nadać wiarygodności, oszust poprosił mężczyznę o wybranie numeru alarmowego, jednak bez przerywania połączenia. W takiej sytuacji ofiara nigdzie się nie dodzwoniła, a sama rozmowa z operatorem numeru 112 była spreparowana.

Mężczyzna uwierzył, że ma do czynienia z prawdziwymi funkcjonariuszami i przekazał im kody BLIK. Będzie to dla niego bardzo droga lekcja. Stracił łącznie 10 tysięcy złotych.

Policja apeluje o ostrożność i przypomina, że aby móc połączyć się z nowym rozmówcą, trzeba najpierw zakończyć trwające połączenie. I właśnie w ten sposób powinniśmy zachować się, gdy ktoś dzwoni do nas i prosi o przekazanie danych umożliwiających przeprowadzanie operacji finansowych. Żadna instytucja - ani bank, ani policja - nigdy nas o to nie poprosi. Próbę oszustwa najlepiej zgłosić zarówno na policję, jak i na infolinię banku, by upewnić się, że naszemu kontu nie grozi żadne niebezpieczeństwo.

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)