Oszustwo "na rozdawnictwo PiS". Nie ma co liczyć na potrojone bitcoiny

Ktoś podszywa się pod PiS i chce "rozdawać bitcoiny"
Ktoś podszywa się pod PiS i chce "rozdawać bitcoiny"
Źródło zdjęć: © Getty Images | Sean Gallup
Oskar Ziomek

18.05.2021 17:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prawo i Sprawiedliwość niestety nie rozdaje trzykrotności przelanych bitcoinów na "oficjalne konto" - to oszustwo. Po internecie krąży wiadomość, w której ktoś podszywa się pod PiS i liczy na przelewy od nieświadomych zagrożenia użytkowników.

O fałszywym ogłoszeniu ostrzegł Sekurak na Facebooku. Jak można sądzić z załączonego zrzutu ekranu, w sieci można trafić na fałszywy profil Prawa i Sprawiedliwości, gdzie ktoś - wykorzystując autentyczną nazwę i logo partii - sugeruje możliwość szybkiego zarobku.

Zgodnie z fałszywą deklaracją, użytkownicy, którzy przeleją na wskazane konto BTC niemal dowolną sumę (maksymalnie 1 BTC), mają dostać przelew zwrotny trzykrotnej wysokości. To znany mechanizm oszustwa, które wcześniej widywaliśmy najczęściej w zestawieniu ze znanymi twarzami ze świata show-biznesu.

Jak nietrudno się domyślić, także w tym przypadku w praktyce zarobku nie ma. Osoby, które zdecydują się przelać środki na wskazane konto, najprawdopodobniej już ich nie odzyskają. Z perspektywy banku to dobrowolny przelew i trudno mówić o jakimkolwiek naruszeniu zabezpieczeń. Jedynym winowajcą tak utraconych pieniędzy jest niestety sama ofiara.

Bitcoin gwałtownie traci na wartości

W kontekście bitcoinów warto zaznaczyć, że ostatnio ta kryptowaluta znacznie traci na wartości. By zachwiać kurs wystarczyło jedno oświadczenie Elona Muska opublikowane na Twitterze - Tesla póki co wstrzymała przyjmowanie płatności za samochody w BTC w obawie o środowisko. Więcej na ten temat można przeczytać w odrębnej publikacji.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)