Wizerunek Elona Muska w kampanii oszustów. Kobieta straciła bitcoiny o wartości 47 tys. zł

Kobieta straciła pieniądze w oszustwie z wizerunkiem Elona Muska
Kobieta straciła pieniądze w oszustwie z wizerunkiem Elona Muska
Źródło zdjęć: © ALY SONG / Reuters / Forum | RM, ALY SONG / Reuters / Forum
Oskar Ziomek

14.05.2021 12:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nauczycielka z Wielkiej Brytanii straciła równowartość 9 tys. funtów (przeszło 47 tys. zł) po tym, jak uwierzyła w fałszywą kampanię wykorzystującą wizerunek Elona Muska. Po dokonaniu wpłaty w bitcoinach, miała dostać zwrot dwukrotnej wysokości.

Jak dowiadujmy się z Lad Bible, kobieta zdecydowała się przelać na podane konto równowartość 9 tys. funtów, bo uwierzyła przesłaniu płynącemu z fałszywej kampanii reklamowej z wizerunkiem Elona Muska. Jak się później okazało, trafiła na nią na spreparowanej stronie upodobnionej do autentycznej witryny BBC.

Oszuści zastosowali tu znany chwyt reklamowy, w którym wykorzystali wizerunek powszechnie znanej osoby i w jej imieniu zadeklarowali, że każdy, kto przeleje jej pieniądze, otrzyma zwrot dwukrotnej wysokości. Takie oszustwa funkcjonują od lat, a ostatnio pisaliśmy o nich w lutym.

Kiedy kobieta zorientowała się, co się stało, skontaktowała się ze swoim bankiem, ale ten nie był w stanie jej pomóc - zapewne dlatego, że z punktu widzenia bankowości, transakcja była wykonana dobrowolnie przez samą właścicielkę konta. W tym przypadku nie ma więc mowy o naruszeniu bezpieczeństwa.

Od tamtego czasu sprawa została zgłoszona na policję i najpewniej wciąż jest wyjaśniana. Nauczycielka przyznaje, że jest przygnębiona i wyczerpana emocjonalnie oraz finalnie jest jej wstyd, że dała się nabrać w taki sposób. W tym momencie trudno powiedzieć, czy przelane pieniądze kiedykolwiek odzyska.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)