Parlament Europejski zaniepokojony ACTA

06.10.2010 15:33, aktual.: 06.10.2010 15:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prace nad porozumieniem antypirackim ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) są już na ukończeniu. Wciąż jednak nie znamy jego tekstu. O jego ujawnienie ACTA apeluje Parlament Europejski.

Jak podaje EurActiv, członkowie Parlamentu Europejskiego zażądali od Komisji Europejskiej, aby ujawnić stan prac nad ACTA. Parlamentarzyści zaniepokojeni są szczególnie faktem, że finalna wersja porozumienia zwalczającego piractwo nie została jak dotąd im przedstawiona. To żadna nowość, dotychczas zarówno opinia publiczna jak i PE o zmianach w ACTA dowiadywali się przede wszystkim z przecieków. Prace nad porozumieniem prowadzone były jak dotąd delikatnie mówiąc w sposób niejasny. Parlamentarzyści już zagrozili Komisji, że nie zaaprobują dokumentu, póki nie zostanie on przekazany im do dogłębnego badania.

Kolejny problem to stan prac nad ACTA. Zdaniem Komisji Europejskiej tekst jest już gotowy. W miniony piątek ogłosiła ona pomyślne zakończenie prac nad ACTA. Dokument ma być dostępny dla opinii publicznej jeszcze w tym tygodniu. Natomiast według krytyków ACTA negocjacje nie zostały wcale zakończone. Zbliżone zdanie miał amerykański reprezentant ds. handlu, Ron Kirk. Krytycy ACTA ostrzegają ponadto, że wciąż jest wiele kontrowersji wokół porozumienia, a jego szybkie wprowadzenie forsują lobbyści. To oczywiście firmy fonograficzne i wytwórnie filmowe, które chcą mocnych narzędzi do walki z piractwem.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)