Piękny i drogi Samsung ArtPC Pulse: Koreańczycy zapatrzyli się w Maka Pro?

Piękny i drogi Samsung ArtPC Pulse: Koreańczycy zapatrzyli się w Maka Pro?10.10.2016 22:42
Piękny i drogi Samsung ArtPC Pulse: Koreańczycy zapatrzyli się w Maka Pro?

Minęły już niemal trzy lata od debiutu Maka Pro, komputeraosobistego o unikatowej i pomysłowej zarazem konstrukcji, w którejpotężne (nawet jak na nasze czasy) podzespoły zostały osadzone wniewielkiej obudowie o kształcie walca i chłodzone pojedynczymwolnoobrotowym wentylatorem. Forma jakoś się jednak nie przyjęła– branża jakoś nie zaczęła masowo kopiować Apple’a, podobnekonstrukcje można policzyć na palcach jednej ręki. Dzisiaj jednakprzyszło nam zobaczyć kolejną walcowatą maszynę. Tym razem odSamsunga. Nazywa się to ArtPC Pulse, i choć pod względemzastosowanych podzespołów nie oszałamia, to jednak pewnie znajdzienabywców wśród tych, którzy cenią eleganckie wzornictwo. Niejest to bowiem żadna stacja robocza, raczej po prostu ładny pecetna biurko do szeroko rozumianych zastosowań multimedialnych.

ArtPC Pulse jest lżejszy i mniejszy od Maka Pro. Waży 3,35 kg,ma 14 cm średnicy, jedynie pod względem wysokości nieco przerastakomputer Apple’a mierząc 27,2 cm. Ta wysokość nie wzięła sięznikąd – na zdjęciach widzimy osobliwy dookólny głośnikHarmona Kardona, który ma zapewnić świetną jakość dźwięku.

350189727791736769

Układ złączy wejścia/wyjścia również przypomina Maka Pro.Na panelu widzimy przycisk parowania Bluetooth, cztery złącza USB3.1 Type-A, jedno złącze USB Type-C, gniazdo minijack, portEthernetu, port HDMI, czytnik kart SD, oraz gniazdo zasilania. Tak,zasilacz jest w środku, żadnych dodatkowych pudełek do tegopodpinać nie trzeba.

350189727791867841

Samsung zapewnia dwie opcje sprzętowe. Podstawowa zawieraprocesor Core i5-6400, kartę graficzną Radeon RX 460 2 GB, 8 GB RAMDDR4 oraz pamięć masową NVMe SSD o pojemności 256 GB. Topowa toprocesor Core i7-6700, taki sam Radeon RX 460 2 GB, 16 GB RAM DDR4,NVMe SSD 256 GB oraz dodatkowy talerzowy dysk twardy 1 TB 5400 RPM.Zaskakujące, że w takim komputerze zastosowano względnie słabyukład graficzny, który w nowych grach nawet w rozdzielczościFullHD szału nie zrobi.

Od strony systemu operacyjnego… a czego się spodziewaliście?Samsung to jednak nie Apple. ArtPC Pulse działa oczywiście podkontrolą Windowsa 10, i to nie byle jakiego Windowsa 10, lecz tejspecjalnej „Signature Edition”, co oznacza, że spełnia całyzestaw wymagań Microsoftu, w tym brak wszelkiego crapware. Czyoznacza to, że podobnie jak ultrabooki Lenovo Yoga nie pozwoli nazainstalowanie żadnego innego systemu (ze względu na braksterownika do software’owego RAID-u)? Tego nie wiemy, mamynadzieję, że Samsung nie zablokował trybu AHCI.

A co z rozbudową takiego systemu? W środku miejsca oczywiścienie ma, ale podobno do tego walca można będzie dostawiać specjalnemoduły rozszerzeń. Nic więcej na ich temat nie wiadomo.

Jak się domyślacie, ta ciekawa konstrukcja nie jest tania,porównywalnego pod względem parametrów peceta można by byłozłożyć za ułamek ceny. Na amerykańskim Amazonie wersjapodstawowakosztuje 1200 dolarów, a topowacałe 1600 dolarów. Na niemieckim Amazonie niestety jeszcze tegosprzętu nie widzieliśmy. Dostawy mają się zacząć od 28października.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)