Pierwszy taki przypadek. Polacy wygrali w sądzie z Facebookiem

Pierwszy taki przypadek. Polacy wygrali w sądzie z Facebookiem

Pierwszy taki przypadek. Polacy wygrali w sądzie z Facebookiem
Źródło zdjęć: © Getty Images | David Paul Morris
Adam Gaafar
08.07.2021 16:07

Fundacja Panoptykon poinformowała, że wspierana przez nią Społeczna Inicjatywa Narkopolityki (SIN) wygrała w polskim sądzie pierwsze starcie z Facebookiem. Organizacja SIN założyła sprawę po tym, jak serwis społecznościowy usunął w 2018 roku jej strony i grupy. Sąd odrzucił niedawno zażalenie złożone przez serwis społecznościowy.

Jak czytamy na stronie Fundacji Panoptykon, "Społeczna Inicjatywa Narkopolityki (SIN) to organizacja pozarządowa, która od lat zajmuje się promowaniem wiedzy o szkodliwym działaniu środków psychoaktywnych oraz pomaganiem osobom, które zażywają takie substancje". Celem organizacji jest m.in. ograniczenie szkód, jakie powoduje zażywanie używek.

Batalia sądowa z Facebookiem

Sprawa przeciwko internetowemu gigantowi toczy się od ponad dwóch lat. W 2018 roku serwis należący do Marka Zuckerberga usunął powiązane z organizacją strony i konta, uznając je za "niezgodne ze standardami społeczności". SIN stwierdziła, że stało się to bez ostrzeżenia i przejrzystych wyjaśnień. Tymczasem w styczniu 2019 roku usunięto jedno z kont organizacji na Instagramie.

SIN została wsparta przez Fundację Panoptykon oraz Kancelarię Wardyński i Wspólnicy. 7 maja 2019 roku organizacja złożyła w sądzie pozew, w którym domagała się od serwisu przeprosin oraz przywrócenia dostępu do usuniętych profili. Już w czerwcu Sąd Okręgowy w Warszawie zakazał Facebookowi usuwania istniejących kont SIN oraz blokowania jej postów do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

Gigant internetowy odwołał się od tej decyzji. 14 maja br. polski sąd odrzucił to zażalenie. Oznacza to, że Facebook nie może obecnie usuwać treści publikowanych w serwisie przez SIN. Firma została ponadto zobowiązana do zabezpieczenia kont, grup i stron SIN, które zostały przez nią usunięte w 2018 roku. Sprawa wciąż jest w toku. Jeżeli polska organizacja wygra proces, Facebooka będzie musiał przywrócić jej poprzednie konto.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)