Pinta - klon Paint.NET dla Maków i Linuksa

Pinta - klon Paint.NET dla Maków i Linuksa

09.02.2010 16:34

Jonathan Pobst, programista Novella, udostępnił właśnie nową aplikację - klon popularnego programu dla systemu Windows, Paint.NET. Aplikacja o nazwie Pinta przeznaczona jest dla komputerów z systemem Mac OS X i Linux. Chociaż program jest dopiero we wcześniej fazie rozwoju, warto na niego zwrócić uwagę.

Premiera Pinty związana jest z niedawnymi informacjami o wycofaniu GIMPa (również edytora graficznego) z domyślnych programów dostępnych w Ubuntu. Programiści tej dystrybucji Linuksa doszli do wniosku, że GIMP jest zbyt zaawansowanym narzędziem, by udostępniać go wszystkim użytkownikom. GIMP jest zaawansowaną aplikacją dla profesjonalistów, popierał wybór Sven Neumann, deweloper edytora. Pojawił się jednak problem: jeśli nie GIMP, to co? Być może takim rozwiązaniem będzie Pinta.

Pinta to prosty program przeznaczony do obróbki grafiki rastrowej stworzony przez Jonathan Pobst, jednego z programistów firmy Novell. Aplikacja oferuje szereg narzędzi dostępnych w innych tego typu aplikacjach w postaci zaznaczenia, kształtów, pędzla, ołówka, tekstu, gumki, klonowania, wypełnienia, próbnika kolorów itp. Jego głównymi walorami są: prostota obsługi, obsługa warstw, oraz możliwość stosowania na obrazie takich efektów jak odwrócenie kolorów, tworzenie motywu sepia czy automatyczna korekcja barw. Program Pinta został wyposażony dodatkowo w opcję zapamiętywania historii wykonanych operacji na obrazie w taki sposób by użytkownik miał możliwość powrotu do dowolnego momentu przed edycją.

Program Pinta 0.1 można pobrać z naszego vortalu w wersjach dla systemu Linux i Mac OS.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)