Plany rozwojowe GIMP-a

02.03.2011 15:47, aktual.: 09.08.2011 21:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wczoraj członkowie zespołu tworzącego popularny program do obróbki grafiki — GIMP — po raz pierwszy wzięli udział w oficjalnym posiedzeniu deweloperów. Celem spotkania było zaplanowanie najbliższej przyszłości GIMP-a.

Najważniejszą decyzją podjętą przez biorących udział w tworzeniu projektu jest przywrócenie do życia strony wiki.gimp.org, gdzie znajdą się informacje dla nowych deweloperów projektu. Zespół ma również w planach wybranie projektów, które mają stać się zadaniami na Google Summer of Code.

Zespołowi tworzącemu GIMP-a udało się również ułożyć szczegółowy plan rozwoju programu. Funkcje, które trafią do kolejnych wersji programu, zostały uszeregowane według priorytetu. Wydanie wersji 2.8 GIMP-a jest w tej chwili najważniejszym zadaniem, jakie postawili przed sobą programiści z zespołu. W niej to ma się znaleźć możliwość pracy z użyciem długo oczekiwanego, jednookienkowego interfejsu, możliwość tworzenia grup warstw i być może również maskowania całych grup. Kolejnym krokiem będą prace nad wersją 3.0 GIMP-a, który będzie korzystał z wydanego niedawno GTK+ 3.0, co zapewni między innymi dużo lepszą współpracę z tabletami graficznymi. Wysoki priorytet ma również integracja programu z GEGL.

Wersja 3.2 GIMPa najprawdopodobniej wprowadzi planowaną od dawna edycję bez utraty oryginału (non-destructive editing). Ponadto, jeśli będzie to możliwe, wprowadzone zostanie kolejkowanie i możliwość zmiany kolejności wykonania skryptów, wsparcie dla JavaScript i natywna obsługa modelu kolorów CMYK.

Plany dotyczące rozwoju GIMP-a są szczegółowe, ale terminy wydania wersji 2.8, 3.0 i 3.2 programu nie zostały ustalone. Obecnie dostępne są wersje 2.6.11 oraz rozwojowa 2.7.1 dla systemów Windows, Linux i Mac OS X, które można pobrać z naszego portalu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)