PlayStation 5 i nowy Xbox: lepsza grafika czy ekskluzywne gry? Zaskakujące wyniki ankiety

PlayStation 5 i nowy Xbox: lepsza grafika czy ekskluzywne gry? Zaskakujące wyniki ankiety

To, co najbardziej interesuje w konsolach nowej generacji, niekoniecznie jest aż tak oczywiste jak się wydaje, fot. LetsGoDigital
To, co najbardziej interesuje w konsolach nowej generacji, niekoniecznie jest aż tak oczywiste jak się wydaje, fot. LetsGoDigital
24.02.2020 10:48, aktualizacja: 24.02.2020 14:29

W 2015 znana firma analityczna Nielsen zapytała amerykańskich konsumentów o to, co skłoniło ich najbardziej do kupna poszczególnych konsol. Najczęściej padającymi odpowiedziami w przypadku PlayStation 4 były między innymi: lepsza rozdzielczość, biblioteka gier i większa wydajność konsoli. Z kolei dla nabywców Xbox One najbardziej liczyła się lojalność wobec marki, innowacyjne funkcje (które w większości potem Microsoft usunął) oraz gry na wyłączność.

Od tamtego czasu minęło niemal pięć lat, a funkcjonalność konsol znacząco się zmieniła. Jak się okazuje, preferencje konsumentów także. Ed Boon, legenda branży i twórca serii Mortal Kombat, podrzucił na Twitterze ankietę na temat tego, co jest najważniejsze dla graczy w następnej generacji konsol, czyli tej z PlayStation 5 i Xbox Series X. Odpowiedzi do wyboru były cztery, a ta najczęściej padająca może okazać się zaskoczeniem.

Ankieta firmy Nielsen z 2015 – konsumenci określili, jakie czynniki były dla nich najważniejsze przy kupnie konsoli, fot. Nielsen
Ankieta firmy Nielsen z 2015 – konsumenci określili, jakie czynniki były dla nich najważniejsze przy kupnie konsoli, fot. Nielsen

PlayStation 5, Xbox Series X: niekoniecznie liczą się tytuły na wyłączność

Zagłosowało łącznie 50 295 osób, spośród których 37,5 procent uznało, że to przystępna cena jest najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupienie konsoli. Na drugim miejscu stała kompatybilność wsteczna (30 proc. odpowiedzi), czyli możliwość odtworzenia gier z konsol poprzedniej generacji. Funkcja ta dopiero jest dostępna na wyłącznie jednej z obecnej konsol, Xbox One, i to dopiero od czerwca 2015 roku.

Na dalszy plan zeszła lepsza grafika, która zdobyła 19,2 proc. odpowiedzi. Na szarym jednak końcu, co może okazać się niemałą niespodzianką, znalazły się gry na wyłączność. Zaledwie 13,2 proc. osób odpowiadających na pytanie Boona wybrało taką odpowiedź. Oczywiście, aby być w pełni fair, należy zaznaczyć, że ankiety Nielsena i Eda Boona nie są w 100% porównywalne, ale na pewno oddają obraz zmieniających się trendów w branży (np. gdy Nielsen przeprowadzał swoje badanie, nie było jeszcze kompatybilności wstecznej).

Koncept gier na wyłączność zaczyna się ostatnio coraz bardziej rozmywać. Wszystko przez strumieniowanie gier oraz duży potencjał rynku PC, który nawet dostrzegło ostatnio Sony, które wyraziło zainteresowanie wydawaniem gier na komputerach osobistych, a także zapowiedziało kilka gier, w tym MLB The Show na inne platformy. Z kolei Microsoft przez nawet pierwsze dwa lata może nie wydać gier wyłącznie dostępnych na Xbox Series X, gdyż tytuły te będą w tym czasie współdzielone jeszcze z Xbox One.

W tym momencie nie wiemy o ani jednym tytule na wyłączność od wewnętrznych studiów Sony, jaki ukaże się na premierę PlayStation 5. Microsoft ma w zanadrzu Halo: Infinite, które ukaże się na premierę nowej konsoli, a także Hellblade 2, dostępne w okresie premierowym. Obydwa te tytuły jednak trafią także na Xbox One i PC.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)