Po 20 latach KDE 1 wraca na Linuksa. Ten retro-desktop był lepszy, niż wiele rozwiązań dzisiejszych

Strona głównaPo 20 latach KDE 1 wraca na Linuksa. Ten retro-desktop był lepszy, niż wiele rozwiązań dzisiejszych
14.10.2016 22:27
Po 20 latach KDE 1 wraca na Linuksa. Ten retro-desktop był lepszy, niż wiele rozwiązań dzisiejszych

KDE, prawdopodobnie najbardziej elastyczne i konfigurowalnegraficzne środowisko pracy, jakie kiedykolwiek powstało, ma już 20lat. Niewielu jednak pamięta jego początki w latachdziewięćdziesiątych, gdy z uniksowych systemów korzystała u nasmaleńka garstka ludzi, a pojęcie „system operacyjny” oznaczałopo prostu Windows. Już jednak u swoich początków KDE było niezłe– a teraz możecie się przekonać o tym sami.

Znany linuksowy programista Helio Castro ogłosiłwydanie KDE 1. Nie jest to jakieś banalne odtworzenie starożytnegopulpitu na starożytnej dystrybucji, uruchomionej w maszyniewirtualnej. Wręcz przeciwnie, środowisko to działa na nowoczesnychLinuksach, pokazując, jak dobrze kod z dawnych lat zachował się donaszych czasów.

Castro wygrzebał źródła z starych serwerów CVS fundacji KDEe.V. i wziął się do roboty. Jak wyjaśnia, niewiele trzeba byłozmieniać, wprowadził jedynie pomniejsze łatki. Całkowicie za toprzerobił system budowania. Zamiast koszmarnych autotoolsów, któredo działania wymagają regularnego składania ofiarCthulhu, mamy nowoczesne cmake.

Dwadzieścia lat minęło: KDE 1 w KDE 5.8
Dwadzieścia lat minęło: KDE 1 w KDE 5.8

Cały ten poprawiony kod został wrzucony na gita KDE(phabricator.kde.org), do trzech repozytoriów – qt1 kde1-kdelibsand kde1-kdebase. Na szczęście nie musicie jednak sami go sobiebudować. Jonathan Riddel zrobił nam wszystkim miłyprezent. Skompilował KDE 1, a następnie zrobił z tego kontenerDockera, który można sobie pobrać i łatwo uruchomić bezryzykowania narobienia szkód w systemie.

Jeśli nigdy dotąd nie korzystaliście z Dockera, to krótkainstrukcja dla Ubuntu 16.04 LTS i pokrewnych systemów:

sudo apt install docker docker.io xserver-xephyr sudo adduser nazwaużytkownika docker [należy się wylogować i zalogować ponownie] Xephyr:1 -screen 1280x1024 & docker pull jriddell/kde1neon docker run -v /tmp/.X11-unix:/tmp/.X11-unix jriddell/kde1neon

Teraz już widzicie, dlaczego Microsoft tak bardzo chciał miećDockera w swoim Windows Serverze – to prawdopodobnie najlepszarzecz na świecie od czasu wynalezienia kanapek. Niestety póki cokontener jest kompletnie niezoptymalizowany, do pobrania jest jakieś9 GB. Są też problemy z wyświetlaniem niektórych ikon, KDE 1zawiesza się też przy próbie zmiany stylu obramowań okienek. Poprawione ma to być w przyszłym tygodniu.

Może to KDE 1 nie wygląda zgodnie z modą naszych czasów, alesami powiedzcie – które inne środowisko graficzne w 1996 rokudawało swoim użytkownikom takie możliwości?

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (198)