Polski avast! od dziś już oficjalnie...

Polski avast! od dziś już oficjalnie...

04.02.2010 16:56

Choć już od 19 stycznia możemy korzystać z piątej wersji produktów avast!, w tym najpopularniejszego, bezpłatnego programu antywirusowego avast! Free w polskiej wersji językowej, to dopiero dziś polska wersja została przez producenta udostępniona oficjalnie.

Przesunięcie czasowe wynikło z polityki producenta, który wraz z premierą wydał jedynie trzy wersje językowe oraz upoważnił do ich dystrybucji tylko wybrane serwisy. Polska wersja jednak również pojawiła się na naszych serwerach w dniu ogólnoświatowej premiery. Obecnie polskojęzyczny avast! jest już dostępny oficjalnie z poziomy strony producenta - ALWIL Software, która to kieruje pobierających do naszego vortalu.

Piąta wersja avasta! to sporo zmian już na etapie nazewnictwa i dostępności poszczególnych wersji. Edycja bezpłatna zostaje przemianowana na avast! Free, edycja płatna z kolei to teraz avast! Pro. Pojawia się także nowa, trzecia edycja avast! Internet Security, która w stosunku do wersji Pro zawiera dodatkowe zabezpieczenia w postaci wbudowanego firewalla, modułu antyspamowego oraz antyphishingowego (przeciwko kradzieży danych i tożsamości on-line).

Co nowego w avast! 5.0? W dużym skrócie, wszystkie wersje mają ten sam, usprawniony i lepiej zoptymalizowany (zwłaszcza dla procesorów wielordzeniowych) silnik antywirusowy. Począwszy od tej wersji avast! oficjalnie obsługuje heurystykę, choć niektóre funkcje tego typu były już obecne w poprzednich wersjach). Dodano też wykrywanie "potencjalnie niechcianych programów". Znacznie poprawiono także interfejs użytkownika - zrezygnowano z dwóch jego odsłon (prostej i zaawansowanej), a nowy jest zdecydowanie bardziej wygodny w obsłudze. W wersji Pro zadebiutował też nowy moduł wirtualizacyjny, który dzięki wirtualizacji poszczególnych procesów pozwala odizolować potencjalnie niebezpieczną aplikację.

Jeśli chodzi o licencjonowanie, to również na tym polu wraz z wersją 5.0 mamy do czynienia ze sporymi zmianami. Na początku warto zaznaczyć, że nowy avast! dla firm będzie dostępny dopiero wraz z wersją 5.1, która będzie obsługiwać centralne zarządzanie na wszystkich komputerach za pomocą narzędzia ADNM. avast! Pro oraz avast! Internet Security będą sprzedawane tradycyjnie również w licencjach wielostanowiskowych, ale zmienia się liczba stanowisk - w sprzedaży będą pakiety 1, 3, 5 i 10 stanowiskowe, a więc jeśli użytkownik będzie potrzebował dwóch licencji, konieczny będzie zakup pakietu na trzy stanowiska (lub oczywiście dwóch pojedynczych licencji, ale będzie to mniej opłacalne). Niewykorzystany okres próbny nie będzie doliczany do okresu ważności abonamentu jak do tej pory, poza tym czas na testy ulegnie skróceniu z 60 do 30 dni.

Stabilną wersję avast! 5.0 Free można pobrać z naszego vortalu z działu PROGRAMY -> Bezpieczeństwo -> Programy antywirusowe. Z naszego vortalu można także pobrać wersję testową avast! 5.0 Internet Security.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)