Polski program, który sam urządzi biuro, na targach SIGGRAPH 2012

Polski program, który sam urządzi biuro, na targach SIGGRAPH 2012

30.10.2012 16:57, aktualizacja: 30.10.2012 17:44

Zarządzanie przestrzenią, kiedy mamy pod ręką jedynie gotowy zestaw mebli, nie jest zadaniem łatwym — ma być nie tylko ładnie, ale też wygodnie, funkcjonalnie i najlepiej, żeby szafy nie zasłaniały okien, a drzwi otwierały się na całą szerokość. Na tegorocznej konferencji SIGGRAPH Asia zaprezentowany zostanie ciekawy zestaw algorytmów opracowanych przez zespół pod przewodnictwem Szymona Chojnackiego, które to mają pomóc w organizowaniu przestrzeni biurowej. Program podpowie, jak poustawiać dostępne meble, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń roboczą. Projekt znany jest pod nazwą Reterio i jeśli ktoś rozważał kupno mebli toruńskiej firmy Wuteh, zapewne już się z nim spotkał — Reterio stoi za generowaniem przykładowych układów biur z wykorzystaniem modeli mebli tego producenta.

Aplikacja zaprojektowana przez zespół Szymona Chojnackiego potrafi zaaranżować przestrzeń wcześniej zdefiniowanego pomieszczenia meblami z różnych zestawów dla określonej liczby osób. Jeśli okaże się, że na danej przestrzeni nie zmieścimy w wygodny sposób trzech biurek, algorytm zasugeruje przeniesienie jednego pracownika gdzie indziej, można też zlecić mu ustalenie maksymalnej liczby osób, które komfortowo mogą w danym pokoju przebywać. Jeśli to możliwe, aplikacja zasugeruje nam także różne warianty ustawienia mebli, które można potem ręcznie edytować. Wszystko można oczywiście obejrzeć na wizualizacjach i jest to z pewnością szybsze, niż ręczne ustawianie biurek, szaf i krzeseł. Co ważne, Reterio można wykorzystywać ze znanym naszym czytelnikom Sweet Home 3D lub jego modyfikacjami (na przykład właśnie Wueth 3D Studio), działa w układzie klient-serwer i dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji wciąż się uczy. W praktyce wygląda to tak:

Obecność na SIGGRAPH 2012 jest dla polskiego projektu szansą na pokazanie się światu. Konferencja i targi organizowane przez Special Interest Group on Graphics and Interactive Techniques są obecne od 1974 roku i co roku odwiedzają je tysiące osób związanych ze światem technologii. W zeszłym roku targi odwiedziło 122 wystawców i prawie 8 tysięcy gości z 52 krajów. Prezentowane są tu głównie rozwiązania technologiczne związane z szeroko pojętymi sztukami wizualnymi, choć na nich, jak widać, się nie kończy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)