Powstaje nowe narzędzie do obróbki zdjęć — Delaboratory

Powstaje nowe narzędzie do obróbki zdjęć — Delaboratory

03.06.2011 12:54

Mogłoby się wydawać, że problemy z wydaniem GIMP-a 2.8 zostały już rozwiązane, ale chyba źle się dzieje na GIMPowym podwórku. Jacek Popławski, który próbował przyłączyć się do deweloperów GIMP-a, z jakiegoś powodu postanowił jednak napisać własny program. W przeciwieństwie do GIMP-a jego program przeznaczony jest do niedestruktywnej obróbki zdjęć.

W założeniu program Jacka — Delaboratory — ma być narzędziem do obróbki fotografii o dużej głębi koloru. Udostępniona wersja 0.1 programu ma możliwość obróbki obrazów o głębi maksymalnie 32 bity na kanał, gdzie poszczególne składowe koloru reprezentowane są jako 32-bitowe liczby zmiennoprzecinkowe. Program obsługuje przestrzenie RGB/BW, CMY, CMYK, LAB, XYZ, HSV i HSL, ale na razie nie ma zarządzania kolorami na podstawie profili ICC. Edycja odbywa się za pośrednictwem warstw dopasowania. W tej wersji dostępne są cztery typy warstw: mikser kanałów, łączenie zdjęć (normalne, mnożenie, nałożenie, rozjaśnienie), konwersja przestrzeni barw i krzywe. Dostępny jest również próbnik kolorów i histogram z możliwością wyboru kanału zależnie od bieżącej przestrzeni barw. Lista możliwości programu znajduje się na jego stronie domowej, ale w tej chwili nie ma ich zbyt wiele.

Ciężko w tej chwili wyrokować o przyszłości projektu, ale Delaboratory może rozwinąć się w ciekawym kierunku. Jacek nie zamierza zajmować się bezpośrednią edycją zdjęć, jak retusz, do którego zapewne nadal używać będzie GIMP-a. Z pewnością pojawi się więcej warstw dopasowania, lepszy interfejs użytkownika, łączenie wielu obrazów, winietowanie czy filtry ND (Neutral Density). Niestety autor nie planuje implementacji obsługi plików RAW.

Na razie dostępny jest jedynie kod źródłowy programu, ale warto poczekać na rozwój sytuacji. Delaboratory powstał z wykorzystaniem wxWidgets, więc są szanse na pojawienie się wersji dla Windows i Mac OS X.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)