Pracują nad formatem, który zajmie miejsce DRM

Pracują nad formatem, który zajmie miejsce DRM
15.06.2010 12:48

Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE) pracuje nad nowym formatem, który wyeliminuje nielubiany DRM. Ma on jednocześnie zabezpieczać dane i umożliwiać użytkownikom szersze pole do korzystania z nich.

Osoby kupujące muzykę online nie przepadają za formatem DRM. W zamyśle miał on chronić wydawców i artystów przed nielegalnym kopiowaniem materiałów, w praktyce zaś powszechnie uznawany jest za utrudniający życie nabywcom utworów. Użytkownik nie może na przykład dokonywać prywatnych kopii. Jeśli zaś chodzi o płyty DVD, odtwarzanie ich uzależnione jest od obszaru geograficznego, w którym zostały nabyte. Taką sytuację chce zmienić (plik PDF) organizacja IEEE, która planuje udostępnienie nowej formy ochrony danych. Miałaby być ona kompromisem między prawami wydawców, a wymaganiami klientów.

Nowa metoda będzie umożliwiała kopiowanie plików na własne potrzeby. Nazywać się będzie DPP (Digital Personal Property), a rozwijana jest przez grupę  IEEE P1817. Plik chroniony przez format podzielony będzie na dwie części: folder zawierający materiał i klucz. O ile folder z zawartością można kopiować w sposób nieograniczony, tworzyć wiele kopii bezpieczeństwa, rozdawać go rodzinie i przyjaciołom, to klucz aktywujący zabezpieczoną zawartość może być tylko jeden – umieszczony fizycznie w komputerze, routerze, odtwarzaczu czy telefonie. Użytkownik posiada klucz i może go komuś pożyczyć, jednak wówczas sam straci dostęp materiałów. Twórcy DPP argumentują, że takie postawienie sprawy będzie owocować dbaniem klienta o zakupiony materiał. Przesyłając klucz innej osobie użytkownik jest zainteresowany, by go odzyskać. W innym przypadku nie będzie mógł korzystać z zakupionych materiałów. Nie będzie mu więc zależało na rozpowszechnianiu pirackich wersji muzyki czy filmów.

Plany z wprowadzeniem DPP ujawniono już w zeszłym roku, natomiast grupa zajmująca się rozwojem projektu miała wczoraj dopiero pierwsze spotkanie. Oznacza to, że zanim DPP zostanie wprowadzony minie jeszcze sporo czasu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)