WindowsArchiwumProgramy archiwalneProcessing
Processing ikona

Processing3.4

zabezpiecz pobieranie
Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku pomyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item

Processing to program graficzny, który pozwala tworzyć zarówno obrazy, jak i animacje (2D lub 3D), wykorzystując do tego kod stworzony przez użytkownika w języku Java. Aplikację należy potraktować jak bibliotekę tego języka – niepotrzebnie długie w zapisie funkcje skrócono, wiele również dodano, niezmienne pozostały jednak ogólne zasady panujące podczas programowania, a więc wykorzystywane struktury oraz instrukcje. Ostatecznie, by skorzystać z programu, wystarczy więc poznać jego zasadę działania, ucząc się odpowiednich (stosunkowo łatwych) poleceń, niezbędna jednak będzie również podstawowa znajomość zasad programowania (niekoniecznie w Javie), aby swobodnie wykorzystywać takie mechanizmy jak np. pętle czy instrukcje warunkowe. Przydatna okaże się również wyobraźnia przestrzenna i zamiłowanie do matematyki.

W zamian za nietypową i dla osób niezainteresowanych programowaniem – trudną – obsługę, aplikacja odwdzięcza się możliwościami, które są nie do osiągnięcia w większości innych programów tego typu. Tworzenie grafik lub animacji należy tutaj rozumieć przez pryzmat programowania, a tym samym założyć, że jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia użytkownika.

Szerokie spektrum zastosowań programu można przeanalizować, sprawdzając dostępne po instalacji przykładowe projekty. Jest ich wiele, a dotyczą rozmaitych dziedzin, dzięki czemu pozwolą zaobserwować, w jaki sposób interpretowane są instrukcje zawarte w kodzie. Aby załadować wybrany przykład, należy wejść do menu „File”, następnie wybrać opcję „Examples...” i wskazać interesujący nas projekt, przeglądając wielopoziomowe drzewo kategorii. Kod zostanie załadowany w nowej instancji aplikacji. Aby go uruchomić, skorzystać należy z przycisku „Run” w górnej części interfejsu. Po przeanalizowaniu choć kilku przykładów (długość ich kodu w porównaniu do otrzymywanych efektów jest stosunkowo mała), będziemy w stanie bez problemu rozpocząć tworzenie własnych dzieł, a z czasem, rozwijając swój warsztat, wykorzystywać coraz więcej efektów dostępnych w programie.

Uwaga!

Po rozpakowaniu pliku archiwum, program nie wymaga instalacji.

Ocena redakcji
4.5
Ocena użytkowników
-.-
Twoja ocena
Liczba pobrań405
Data aktualizacji31 gru 2018
Rozmiar pliku118.22 MB
System operacyjnyWindows
LicencjaBezpłatna
Processing ikonaMasz problem z tym programem?
Zapytaj na naszym forum
Opinie (0)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)