Projekt zmian w dowodach osobistych. Będą odciski palców w warstwie elektronicznej

Projekt zmian w dowodach osobistych. Będą odciski palców w warstwie elektronicznej

Jest projekt zmian w dowodach osobistych, fot. Getty Images
Jest projekt zmian w dowodach osobistych, fot. Getty Images
Oskar Ziomek
29.09.2020 09:21

MSWiA planuje wprowadzić zmiany w dowodach osobistych. W poniedziałek opublikowano projekt ustawy, który zdradza między innymi, że w warstwie elektronicznej dokumentu miałyby się znaleźć odciski palców właściciela – informuje PAP. Zmiany mogą wejść w życie w sierpniu 2021 roku.

Zgodnie z projektem, nie będzie to jedyna nowość. Ponadto na warstwie graficznej dowodu osobistego miałby się pojawić podpis posiadacza. Ustawa przewiduje także możliwość wydawania dowodów osobistych z 12-miesięcznym lub nawet krótszym terminem ważności, co byłoby wykorzystywane w przypadku obywateli, którym z jakichś powodów nie można w tymczasowo pobrać odcisków palców. W normalnych przypadkach dowody osobiste nadal byłyby wydawane na 5 i 10 lat.

W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) związanej z opisywanym projektem ustawy zaznaczono także, że docelowo Inspektor Nadzoru Wewnętrznego zyska bezpośredni dostęp do danych z Rejestru Dowodów Osobistych, PESEL oraz rejestrów mieszkańców.

Powodem zmian, które można zauważyć w projekcie ustawy o dowodach osobistych są rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE związane z poprawą zabezpieczeń dowodów osobistych osób mieszkających na terenie Unii Europejskiej. Z OSR wynika, że zmiany ograniczą ryzyko fałszowania dokumentów. Można również zakładać, że ujednolicenie zabezpieczeń dowodów osobistych w poszczególnych krajach członkowskich UE, ułatwi weryfikowanie ich wiarygodności.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (111)