Prototypy nowych kart AMD wyprodukowane. Architektura RDNA 3 coraz bliżej

Prototypy nowych kart AMD wyprodukowane. Architektura RDNA 3 coraz bliżej

RX Radeon - render rdzenia
RX Radeon - render rdzenia
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | AMD
Przemysław Juraszek
29.10.2021 19:13

Jeszcze sierpniu pisaliśmy, że nowe rdzenie Navi 31 i 33 trafiły na listę wsparcia platformy ROCm, a teraz pojawiły się wieści o powstaniu prototypów tego pierwszego.

Nowe wieści dostarcza znany z przecieków dotyczących nowych radonów opartych na architekturze RDNA 3 użytkownik Twittera o nicku Greymon55.

Według jego źródeł nowy układ został już wyprodukowany, ale zanim prawdopodobnie najmocniejszy układ oparty na rdzeniu trafi do rąk graczy lub kryptogórników to jeszcze daleka droga. Raczej mówimy tu o co najmniej trzecim kwartale przyszłego roku jak nie później.

Krok ten oznacza, że etap projektowania układu został zakończony i będzie teraz podawany testom mającym wyłapać wszelkiego rodzaju niedoskonałości. Tym razem będzie to o tyle trudny proces ze względu na to, że będzie to pierwszy układ, który nie będzie monolitycznym układem graficznym jak dotychczas, ale będzie się składał z chipletów.

AMD dobrze opanowało już produkcję procesorów w tym układzie w postaci Ryzenów bądź serwerowych układów EPYC, ale jak im wyjdzie z kartą graficzną, pozostaje jeszcze niewiadomą.

Według plotek układ graficzny o oznaczeniu Navi 31 będzie flagowcem serii RX 7900 XT, który zastąpi Radeona RX 6900 XT i będzie się składał z pary modułów graficznych oferujących łącznie 15360 procesorów strumieniowych i 256-bitową magistralę. Ma to zaoferować 2,5- krotnym progresem wobec obecnie flagowego układu.

Ponadto układ miałby być produkowany przez TSMC w procesie produkcyjnym N5 lub N6 i najprawdopodobniej zostanie wyposażony w złącze DisplayPort 2.0.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)