Wyciekły informacje o serwerowych nowościach AMD. Procesory EPYC Genoa odkryte

Wizualizacja rdzeni AMD EPYC Rome i Genoa
Wizualizacja rdzeni AMD EPYC Rome i Genoa
Źródło zdjęć: © ExecutableFix | ExecutableFix
Przemysław Juraszek

19.08.2021 09:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ujawnione przez włamywaczy dane od Gigabyte okazały się kopalnią informacji.

Ostatnie czasy dla Gigabyte to istny koszmar. Atak ransomware, czy sprawa eksplodujących zasilaczy. Teraz dochodzą do tego poufne informacje o produktach partnerów.

AMD EPYC Genoa

Po podstawce AM5 tym razem wypłynęły dane dotyczące nowych serwerowych procesorów AMD EPYC (o kryptonimie Genoa), które zastąpią aktualne rozwiązania o kryptonimie Rome. Rodzina procesorów EPYC pozwoliła AMD zyskać spory udział na rynku serwerów, a Intel przynajmniej na razie nie ma odpowiedzi na te układy. Nowości będą oparte na rdzeniach ZEN4 i zaoferują 96 rdzeni z 12-kanałową obsługą pamięci RAM DDR5. Na pokładzie znajdzie się też wsparcie instrukcji AVX-512.

Nowość będzie się składać z 12 8-rdzeniowych bloków CCD (chipletów), co daje 96 rdzeni z obsługą 192 wątków wykonanych w litografii 5 nm. Jest to znaczący progres w porównaniu do Procesorów EPYC o kryptonimie Rome, które mają najwyżej 64 rdzenie i składają się z 8 chipletów wykonanych w procesie 7 nm. Najnowsze procesory będą korzystać z nowej ogromnej podstawki SP5 widocznej na poniższym renderze.

Podstawka AMD SP5
Podstawka AMD SP5© Twitter | @Kitty YYuko

Kolejną interesującą ciekawostką jest rzekomy pobór mocy i konfiguracja TDP. Najwyższej klasy jednostka powinna mieć TDP ustawione na 320 W przy maksymalnym poborze mocy wynoszącym 400 W. Procesor będzie mógł też pobierać 700 watów, ale tylko przez jedną milisekundę.

W najbliższym czasie możemy się spodziewać więcej informacji, po tym jak wykradzione dane Gigabyte zostaną dokładniej przeszukane.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)