Wyciekły informacje o serwerowych nowościach AMD. Procesory EPYC Genoa odkryte

Wyciekły informacje o serwerowych nowościach AMD. Procesory EPYC Genoa odkryte

Wizualizacja rdzeni AMD EPYC Rome i Genoa
Wizualizacja rdzeni AMD EPYC Rome i Genoa
Źródło zdjęć: © ExecutableFix | ExecutableFix
Przemysław Juraszek
19.08.2021 09:23

Ujawnione przez włamywaczy dane od Gigabyte okazały się kopalnią informacji.

Ostatnie czasy dla Gigabyte to istny koszmar. Atak ransomware, czy sprawa eksplodujących zasilaczy. Teraz dochodzą do tego poufne informacje o produktach partnerów.

AMD EPYC Genoa

Po podstawce AM5 tym razem wypłynęły dane dotyczące nowych serwerowych procesorów AMD EPYC (o kryptonimie Genoa), które zastąpią aktualne rozwiązania o kryptonimie Rome. Rodzina procesorów EPYC pozwoliła AMD zyskać spory udział na rynku serwerów, a Intel przynajmniej na razie nie ma odpowiedzi na te układy. Nowości będą oparte na rdzeniach ZEN4 i zaoferują 96 rdzeni z 12-kanałową obsługą pamięci RAM DDR5. Na pokładzie znajdzie się też wsparcie instrukcji AVX-512.

Nowość będzie się składać z 12 8-rdzeniowych bloków CCD (chipletów), co daje 96 rdzeni z obsługą 192 wątków wykonanych w litografii 5 nm. Jest to znaczący progres w porównaniu do Procesorów EPYC o kryptonimie Rome, które mają najwyżej 64 rdzenie i składają się z 8 chipletów wykonanych w procesie 7 nm. Najnowsze procesory będą korzystać z nowej ogromnej podstawki SP5 widocznej na poniższym renderze.

Podstawka AMD SP5
Podstawka AMD SP5© Twitter | @Kitty YYuko

Kolejną interesującą ciekawostką jest rzekomy pobór mocy i konfiguracja TDP. Najwyższej klasy jednostka powinna mieć TDP ustawione na 320 W przy maksymalnym poborze mocy wynoszącym 400 W. Procesor będzie mógł też pobierać 700 watów, ale tylko przez jedną milisekundę.

W najbliższym czasie możemy się spodziewać więcej informacji, po tym jak wykradzione dane Gigabyte zostaną dokładniej przeszukane.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)