Przegląd aplikacji do bankowości elektronicznej dla Windows Phone

Przegląd aplikacji do bankowości elektronicznej dla Windows Phone

Przegląd aplikacji do bankowości elektronicznej dla Windows Phone
13.10.2013 13:45, aktualizacja: 27.02.2014 23:38

Aplikacji na Windows Phone przybywa coraz szybciej. Obecnie szacuje się, że jest ich już ponad 175 tysięcy i ta liczba nadal się powiększa. Nie dziwi zatem, że banki wydają swoje oprogramowanie do zarządzania rachunkami również dla systemu mobilnego Microsoftu. W tej publikacji postaram się wymienić aktualnie dostępne w markecie aplikacje dla bankowości w Polsce.

Obraz

Pekao S.A posiada aż trzy aplikacje w Windows Phone Store. Pierwszą z nich jest BANK PEKAO, przeznaczona dla klientów indywidualnych. Bez logowania można przejrzeć informacje giełdowe, znaleźć najbliższe placówki czy sprawdzić kursy walut oraz przejrzeć aktualności wprost z serwisu banku. Posiadając konto w Pekao S.A, będziemy mieli dostęp do swoich rachunków, z możliwością przeglądania salda i historii operacji. Wykonamy szybko przelew, zarówno klasycznie, jak i za pomocą kodu QR. Dodatkowo możemy zarządzać naszymi kartami czy inwestycjami. Program pozwala na podgląd przekazów Western Union i eFaktur. Pekao S.A wydało także bliźniaczą aplikację dla firm — PekaoFirma24. Posiada ona podobne funkcje jak pozycja dla klientów indywidualnych, a dodatkowo elementy dla przedsiębiorstw (np. moduł dealingowy). Obie aplikacje oceniane są bardzo wysoko w Windows Phone Store (średnia ocen to odpowiednio 4.5 oraz 5.0) i posiadaję wersję demo. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o PekaoToken, programie do generowania kodów jednorazowych.

BANK PEKAO
BANK PEKAO

Kolejna aplikacja stworzona została przez PKO Bank Polski SA. Na tle pozostałych programów wyróżnia się sposobem prowadzenia konta. IKO pozwala na całkowite zarządzenia swoimi płatnościami z poziomu telefonu, nawet jeśli nie ma się założonego konta w banku (wówczas należy doładować tzw. Portmonetkę IKO). Innowacyjność polega na obrocie gotówką bez użycia tradycyjnej karty. Zamiast przykładać „plastik ”do terminalu, wystarczy z poziomu aplikacji wygenerować kod, którym zatwierdzamy płatność w sklepie. W podobny sposób można wypłacić gotówkę (jednorazowy token wprowadzamy w bankomacie, który wydaje nam gotówkę). Pomysł jest bardzo ciekawy, jednak niektórzy internauci skarżą się, że założenie wirtualnej portmonetki sprawia problemy i trwa długo. Samą aplikację oceniono na 4.0, choć nota może zwiększyć się po wyeliminowaniu kłopotów z rejestracją i dodaniu brakujących funkcjonalności (np. doładowanie telefonu). Wersja demo dostępna jest tylko w postaci filmu na YouTube.

IKO
IKO

Sync Mobile to aplikacja stworzona dla osób posiadających konto w Alior Sync. Pozwala ona klientom tego banku na pełne zarządzenia kontem z poziomu urządzenia z Windows Phone. Można zatem zrobić przelew błyskawiczny, przejrzeć saldo czy historię operacji na koncie. Zerwanie i założenie lokaty również nie będzie stanowiło problemu, a wykorzystanie GPS pozwala na szybkie sprawdzenie, gdzie w okolicy jest najbliższy bankomat lub placówka banku. Nie mogło się obyć bez doładowania telefonu, a także szybkiego wybierania najważniejszych numerów dla klientów Alior Sync. Aplikacja na początku miała problemy z działaniem, stąd dość niska ocena 3.0 w Windows Phone Store. Na szczęście ostatnie aktualizacje sprawiły, że w markecie zaczęły pojawiać się pochlebne komentarze odnośnie zmian, stąd też klienci powinni sprawdzić działanie nowej wersji Sync Mobile na Windows Phone. Za pomocą wersji demo można sprawdzić, jak działa aplikacja.

Alior Sync
Alior Sync

Alior Bank dla klientów indywidualnych, którzy posiadają bardziej „tradycyjne” konto, przygotował oddzielną aplikację — Alior Mobile. Posiada ona bardzo zbliżone funkcje do Sync Mobile. Również tutaj w pełni można zarządzać swoimi finansami: przejrzymy rachunki i historię operacji, a także szczegóły lokat i kredytów. Włączenie lokalizacji w smartfonie pomoże znaleźć najbliższe banki i bankomaty. Ciekawym pomysłem jest generowanie kodu QR z numerem naszego konta, w celu szybkiego przekazania go innej osobie. Ocena 4.5 w bazie Windows Phone Store świadczy o wysokiej jakości, jaką oferuje ta aplikacja użytkownikom. Tutaj również wersja demo pozwala zapoznać się z obsługą programu i oferowanymi możliwościami.[img=b4]Dość świeżą pozycją jest aplikacja Bank Millennium, która zachwyca przemyślanym interfejsem i wieloma ciekawymi funkcjami. Standardowo w tego typu przypadkach, możemy w pełni operować kontem i jego usługami. Przelewy, lokaty, zarządzanie kartami, wykonywanie przelewów z kodów QR — wszystko to dostępne jest od ręki. Cieszą też małe, ale pożyteczne elementy, jak choćby raporty finansowe w formie graficznej oraz schludny i bardzo funkcjonalny wygląd aplikacji. Wiele funkcji sprawia, że oprogramowanie na urządzeniu mobilnym może zastąpić logowanie się do tradycyjnej wersji usługi przez stronę internetową. Ocena 4.5 oraz bardzo pozytywne komentarze stawiają Bank Millennium jako jedną z ciekawszych aplikacji mobilnych na Windows Phone. Brak niestety wersji demonstracyjnej oprogramowania.

Bank Millennium
Bank Millennium

Raiffeisen Polbank z aplikacją Mobilny Bank był pionierem, jeśli mówimy o oprogramowaniu do zarządzania bankowością mobilną w sklepie Windows Phone. Klienci mogą korzystać z jednej z bardziej dopracowanych usług na urządzania mobilne od Microsoftu. Zarządzanie rachunkami, przelewami i lokatami to już standard. Wersja demo pozwala zapoznać się z działaniem oprogramowania. Szkoda jednak, że aplikacja nie doczekała się takich dodatków uprzyjemniających pracę, jak generowanie kodów QR, czy doładowania telefonów na kartę. Średnia ocena w Windows Phone Store to 4.5.

Mobilny Bank
Mobilny Bank

BZWBK24 mobile oraz Bank Avocado to dwie aplikacje od Banku Zachodniego WBK. Oba programy są bardzo zbliżone zarówno pod względem oferowanych funkcji, jak i od strony interfejsu. Twórcy aplikacji nie wyszli poza standard — dostępne funkcje pozwalają na sprawdzanie stanu konta, lokat, operacji związanych z kartami, a także doładowanie konta telefonu. To wszystko przekłada się na wysoką notę wśród użytkowników (4.5) oraz bardzo pozytywne komentarze. Jak w większości aplikacji, brakuje wykresów i grafik ze statystykami konta, tak jak zostało to przedstawione w Banku Millenium. Wersja demo znajduje się w obu programach.

BZWBK24 mobile
BZWBK24 mobile

Ostatnią z przedstawianych aplikacji jest iBRE Mobile dla klientów BRE Bank SA. Pomimo niewielkiego stażu w sklepie Windows Phone, oprogramowanie posiada wersję demo, co na pewno zalicza się na plus. Mamy do czynienia z przejrzystym interfejsem, ale nie znajdziemy w nim kilku funkcji, które stają się wymagane w bankowości mobilnej. Na pewno brak doładowania komórki to duże niedopatrzenie, przydałoby się także sprawdzenie najbliższych bankomatów i placówek. Jest to jednak młoda aplikacja i z pewnością w przyszłości zostanie rozszerzona o nowe moduły. W markecie średnia ocena to 4.5.

iBRE Mobile
iBRE Mobile

Choć w Windows Phone Store znajduje się wiele aplikacji do zarządzania kontem bankowym, wciąż brakuje kilku ważnych graczy na rynku. Jak ustaliliśmy, część banków planuje lub jest już na etapie tworzenia własnego oprogramowania. W przyszłości możemy zatem spodziewać się aplikacji od ING, mBanku oraz Eurobanku (brak jednak konkretnych terminów). Czekamy z niecierpliwością.

[Aktualizacja 17.11.2013]

W Windows Phone Store pojawiła się aplikacja do zarządzania bankowością elektroniczną dla klientów ING Banku Śląskiego: INGMobile.

[Aktualizacja 28.12.2013]

W Windows Phone Store pojawiły się aplikacje do zarządzania bankowością elektroniczną dla klientów Getin Baku i usługi PeoPay od Banku Pekao S.A.: Getin Mobile i PeoPay.

[Aktualizacja 19.02.2014]

W Windows Phone Store pojawiła się aplikacja do zarządzania bankowością elektroniczną dla klientów mBanku.

[Aktualizacja 28.02.2014]

W Windows Phone Store pojawiła się aplikacja do zakupów w sieci Biedronka - iKasa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)